
Veľvyslanec Spojených štátov v Zimbabwe Joe Sullivan (vľavo) ani ostatní diplomati sa včera nemohli dostať do budovy zimbabwianskeho Najvyššieho súdu, v ktorej prebiehal proces s Tsvangiraim, predsedom opozície. FOTO - REUTERS
HARARE - Proces so zimbabwianskym opozičným lídrom Morganom Tsvangiraim, ktorý je obvinený z velezrady, včera sprevádzali násilnosti. Zimbabwianska polícia obuškami rozháňala dav novinárov, diplomatov a opozičných stúpencov zhromaždených pred budovou súdu v hlavnom meste Harare. Niekoľko novinárov namieste zatkla. Očití svedkovia tvrdia, že nezávislého novinára Isha Mufandikwa, ktorý pracuje pre Hlas Ameriky, polícia uniesla na neznáme miesto.
K násilnostiam a zatýkaniu došlo po tom, čo predstavitelia bezpečnostných zložiek odmietli vpustiť do budovy súdu zástupcov médií. Tvrdili, že súdna sieň je plná, hoci právnici vnútri informovali, že priestory pre verejnosť zostali prázdne. Do súdnej siene smeli vstúpiť len novinári vládneho Heraldu a reportéri štátnej televíznej spoločnosti.
Tsvangirai bol jedným z najvážnejších protikandidátov Roberta Mugabeho vo vlaňajších marcových voľbách, v ktorých sa Mugabemu podarilo zvíťaziť. Podľa medzinárodných pozorovateľov Mugabe voľby zmanipuloval.
Líder opozičného Hnutia za demokratickú zmenu Tsvangirai spolu s ďalšími dvoma kolegami čelí obvineniu zo sprisahania proti prezidentovi Mugabemu. Ak ich na základe videozáznamu, ktorý sa objavil ešte pred voľbami, usvedčia, hrozí im trest smrti. Na videozázname Tsvangirai údajne debatuje s dvoma obvinenými predstaviteľmi hnutia odporu o atentáte na Mugabeho.
Všetci traja obvinenia odmietajú. Tsvangirai označil proces za vykonštruovaný a obvinenie považuje za politicky motivované. V procese ho bude obhajovať George Bizos, ktorý takmer pred štyridsiatimi rokmi obhajoval aj Nelsona Mandelu.
Zimbabwe sa za vlády Roberta Mugabeho ocitlo v hlbokej politickej aj ekonomickej kríze a krajine hrozí hladomor.
(pon, reuters)