JERUZALEM - Prvé povolebné stretnutie lídrov dvoch najsilnejších izraelských politických strán ukázalo, že labouristi naďalej odmietajú vstúpiť do koalície s pravicovým zoskupením Likud. Šéf labouristov Amram Micna po dvojhodinovom rozhovore s premiérom Arielom Šaronom konštatoval, že pre Izrael bude lepšie, ak jeho strana zostane v opozícii. Micna však nevylúčil, že v prípade ťažkej krízy či vojny v Iraku je ochotný poskytnúť Šaronovi „záchrannú sieť“, teda ticho podporovať jeho vládu.
Včerajšie rokovania zlyhali podľa Micnu pre neochotu Ariela Šarona akceptovať základné labouristické požiadavky - teda stiahnutie armády z palestínskych území a zrušenie nelegálnych židovských osád. Šaron sa snažil Micnu presvedčiť tým, že ho informoval o svojich „tajných“ rokovaniach s palestínskymi predstaviteľmi. Chcel tým demonštrovať, že má záujem na riešení konfliktu s Palestínčanmi.
Hoci prvé stretnutie sa neskončilo pre Šarona pozitívne, nie je podľa jeho poradcov ešte všetko stratené. Niektorí členovia Strany práce totiž nezastávajú rovnaký názor ako Micna a so Šaronom by chceli vyjednávať. Za významný signál sa označuje to, že Micna sa v televíznom rozhovore ospravedlnil za svoje výroky na adresu Šarona. Premiéra v predvolebnej kampani označil za krstného otca.
Po včerajšom stretnutí sa teda ako schodnejšia začína črtať koalícia Šaronovho Likudu s centristickou stranou Šinui a menšími náboženskými stranami. Tommy Lapid, šéf strany Šinui, ktorej program je v priamom rozpore s náboženskými stranami včera povedal, že je ochotný byť s nimi v koalícii, ale vo vláde by vedľa nich sedieť nechcel.
(mik)