
Iračania na protiamerickej demonštrácii v Bagdade trhajú izraelskú vlajku. FOTO - REUTERS
Podľa miestnych pozorovateľov pôjde hlavne o materiály získané elektronickým odpočúvaním. Prepisy pások odhalia rozhovory irackých politikov, ako sa dohovárajú na skrýšach pre usvedčujúce dokumenty.
„Budú to skôr indície než dôkazy,“ komentoval Powellovo vyhlásenie riaditeľ odboru pre politickú stratégiu ministerstva zahraničia Richard Haass. „Neukážeme fotografie uložených 30-tisíc vojenských hlavíc, z ktorých každá by mohla obsahovať chemické zbrane,“ odpovedal na otázku, či dôkazy budú konkrétne a jasné. Zdôraznil, že je na Bagdade, aby dokázal, že zakázané zbrane nemá, a nie na USA, aby dokazovali, že ich má. „Tým, ktorí nám radia, aby sme čakali, hovoríme: aké máte záruky, že Saddám Husajn zajtra nedá nejakej teroristickej organizácii vírus kiahní, ktorý vyvinul, alebo chemické zbrane al-Káide?“ dodal Haass v rozhovore pre denník Al-Ahrám.
Americké spravodajské služby CIA a FBI však nesúhlasia s Bielym domom, podľa ktorého je dokázateľný vzťah medzi irackým režimom a teroristickou sieťou al-Káida, píše The New York Times.
Bagdad označil chystané predloženie dôkazov za „mediálny krik“.
Zajtrajšie vyhlásenie môže výrazne ovplyvniť postoj Berlína či Paríža, ktoré sú za pokračovanie inšpekcií a proti vojne bez súhlasu OSN. Francúzski vládni predstavitelia včera pripustili, že presvedčivý dôkaz môže spôsobiť obrat v ich doterajších postojoch.
Aj šéf inšpektorov Hans Blix včera dôrazne žiadal Spojené štáty o odtajnenie informácií, ktoré považujú za kľúčové.
Oznámil, že Irak stále dostatočne nespolupracuje s inšpektormi. Dodal, že v prípade lepšej spolupráce Bagdadu budú inšpektori potrebovať na dokončenie svojej práce niekoľko mesiacov.
USA a Británia, hlavní spojenci pre stále pravdepodobnejšiu vojnu proti Iraku, vyhlasujú, že inšpektori majú na svoju prácu maximálne niekoľko týždňov, nie mesiacov.
Vojna sa nezadržateľne blíži. Poľské ministerstvo zahraničných vecí včera odporučilo svojím občanom, aby opustili oblasť Perzského zálivu. Aj americké ministerstvo zahraničia nabáda svojich občanov v Kuvajte, aby sa vrátili domov. Dve americké školy v Kuvajte sa od 10. februára zatvárajú na najmenej šesť týždňov.
Zamestnancov škôl veľmi znervóznilo vyhlásenie irackých predstaviteľov, podľa ktorých v prípade začatia vojny Spojenými štátmi zaútočí Irak okamžite na Kuvajt.
V Kuvajte pôsobí okrem vojsk asi osemtisíc amerických civilistov, ktorých deti obe školy navštevujú.
(čtk, reuters, zo)