
Gerhard Schröder - s Irakom mu to nevyšlo.
FOTO- REUTERS
Katastrofálna porážka sociálnych demokratov v krajinských voľbách v Hessensku a Dolnom Sasku je v prvom rade účet voličov za politiku nemeckej vlády v Berlíne a výraz protestu proti kancelárovi Gerhardovi Schröderovi. V parlamentných voľbách mu pomohla téma vojny v Iraku, teraz nezabrala: Nemcov viac ako Irak zaujíma zlá ekonomická situácia.
Schöder zobral zodpovednosť za prehru na seba a po zasadnutí predsedníctva SPD sľúbil reformy v sociálnej oblasti a zdravotníctve. Sľúbil tiež užšiu spoluprácu s opozíciou.
Nemal veľmi na výber. Po víkende ho nekritizujú už len opoziční konzervatívci, ale aj jeho vlastní.
„Volebnú porážku zapríčinil svojou nespoľahlivosťou a nehodnovernosťou,“ vyhlásil Schröderov predchodca vo funkcii predsedu SPD Oskar Lafontaine. Strana podľa jeho slov potrebuje radikálnu zmenu kurzu.
Poprední politici CDU naproti tomu žiadajú reformy v oblasti pracovného trhu, väčšiu pružnosť kolektívnych zmlúv a zmeny v zákone o pracovných výpovediach. Čakajú na nové konkrétne návrhy. „Je to povinnosť tejto vlády,“ povedala predsedníčka CDU Angela Merkelová.
Poriadnym zauchom pre Schrödera je najmä porážka SPD v jeho vlastnom Dolnom Sasku, kde stratila 14,5 percenta hlasov. CDU naproti tomu získala so svojím špičkovým kandidátom Christianom Wullffom takmer absolútnu väčšinu. Spolu s liberálnou FDP vytvorí budúcu krajinskú vládu.
Aj v Hessensku, ktoré bolo v minulosti baštou sociálnych demokratov, stratila SPD vyše 10 percent hlasov. Kresťanským demokratom s Rolandom Kochom sa podaril historický triumf v dejinách NSR: absolútna väčšina kresiel v krajinskom parlamente vo Wiesbadene.
Koch, ktorý má ambície na post kancelára v budúcich voľbách do Bundestagu, výsledok volieb označil za dôležitý signál pre Nemecko a za začiatok novej éry. „Keď vláda nemá koncept na reformy, nech odstúpi,“ povedal Koch.
Aj predseda bavorskej CSU Edmund Stoiber predpokladá, že CDU/CSU môže teraz „vynútiť zmenu politiky“.
Generálny tajomník SPD Olaf Scholz naproti tomu povedal, že „akcieschopnosť vlády nie je ohrozená“, zároveň však pripustil, že berlínska koalícia bude musieť užšie spolupracovať s opozíciou: v druhej komore parlamentu Spolkovej rade získali CDU a FDP dodatočné hlasy, ktorými by mohli blokovať vládne návrhy zákonov.
Konzervatívci a liberáli ovládli aj zbor voliteľov, ktorý v máji 2004 rozhodne o budúcom nemeckom prezidentovi. Johannes Rau z SPD preto už nemá šance na druhé volebné obdobie.
Z výsledkov prieskumu vyplýva, že v oboch spolkových krajinách hrala hospodárska politika spolkovej vlády rozhodujúcu úlohu. Problém vysokej nezamestnanosti považovalo 52 percent voličov za najdôležitejšiu tému, zatiaľ čo vojna proti Iraku - téma, ktorá SPD pomohla k víťazstvu v parlamentných voľbách v septembri - bola dôležitá iba pre 1 percento voličov.
Výsledky krajinských volieb
Dolné Sasko
CDU 48,3% (+12,4%)*
SPD 33,4% (-14,5%)
FPD 8,1%
Zelení 7,6%
Hessensko
CDU 48,3% (+5,4%)
SPD 29,1% (-10,3 %)
Zelení 10,1% (+2,9%)
FPD 7,9% (+2,8%)
* číslo v zátvorke vyjadruje prírastok, príp. stratu oproti predchádzajúcim voľbám (bbc)