Čím si vysvetľujte nárast záujmu našich futbalistov najmä o ruské kluby?
„Rusi a Ukrajinci majú momentálne v Európe najviac peňazí na to, aby zaplatili za dobrého hráča a ponúkli mu aj slušné finančné podmienky. Západný trh je presýtený a vyspelé kluby si len odpočítavajú staré a pripočítavajú nové dlhy. Keďže sa sem pre rečovú bariéru i nižšiu životnú úroveň nikto nehrnie, otvára sa šanca napríklad i Slovákom.“
Ťahá ich do Ruska len vidina peňazí?
„Vyzerá to tak.“
Ruský futbal nepatrí na medzinárodnej scéne medzi špičku. Odkiaľ je taký bohatý?
„Je to obrovská krajina s veľkými podnikmi, ktoré ťažia ropu, plyn či iné nerastné suroviny. Preto sa nájdu vždy bohatí sponzori, ktorí neváhajú investovať do futbalu vysoké sumy.“
Je pravda, že najlepší hráči majú vytvorené podmienky porovnateľné s inými svetovými hviezdami?
„Kluby sa o nich veľmi dobre starajú. Dostanú byt, ak chcú, dom, jazdia na luxusných autách, solídne zarábajú. Moskovské kluby si môžu dovoliť cez zimu aj trojmesačnú prípravu v teple. Chodia do Austrálie, Spojených arabských emirátov, Španielska, čo v minulosti nebývalo.“
Najdrahším legionárom v Rusku sa stal český reprezentant Jiří Jarošík. V CSKA Moskva má ročne zarábať okolo milióna dolárov. Je to reálne?
„Nepoznám detaily kontraktu, ale ďaleko od tejto sumy to nebude.“
Z vyše desiatky Slovákov sa v januári len dvom podarilo prestúpiť do tamojšej najvyššej súťaže. Na čom zvyčajne troskotá snaha našich záujemcov?
„Futbal v Rusku je jednoznačne rýchlejší. Kým si naši hráči počas skúšky na to zvyknú, je po šanci a klub siaha po inom. Ruská liga má podstatne vyššiu kvalitu ako naša. Preto neprekvapuje, že v nej behajú už aj Brazílčania či juhoslovanskí reprezentanti.“
Slováci majú teda na východe minimálne šance preraziť?
„Vlani odmietali ísť na skusy do Ruska. Dnes by už aj chceli, lenže miesta sú obsadené. V Rusku nie je o nich veľký záujem. Kluby preferujú skôr takých, ktorí sa chcú usadiť na dva-tri roky, a nie iba rýchlo zbohatnúť.“