Zatiaľ dvaja istí Slováci, ktorí budú od novej sezóny obliekať ruské prvoligové dresy. Vľavo brankár Kamil Čontofalský (Zenit Petrohrad), vpravo obranca Michal Hanek (Dinamo Moskva). Pribudne k nim ešte niekto?
nia. Anglický klub ho nemohol stopercentne garantovať, lebo slovenský brankár neodchytal v reprezentácii dostatočný počet medzištátnych zápasov.
Začiatkom roka prišiel záujem zo Spartaka Moskva, tretieho tímu uplynulého ligového ročníka. Ako rýchlo opadol, tak rýchlo sa ozvali funkcionári Petrohradu. Zenit vedie česká trénerská dvojica Vlastimil Petržela – Vladimír Borovička. Tandem, ktorý pred časom „šéfoval“ Čontofalskému práve v Bohemianse. Ich naliehanie na vedenie klubu pohlo transfer dopredu a takmer dvojmetrový dlháň skončil za približne desať miliónov českých korún v Petrohrade. Kontrakt znie na tri roky. „Finančne si určite polepším, ale to nie je pre mňa rozhodujúce,“ vyhlásil pred odchodom. Podľa prezidenta klubu Vitalija Mutka ho kupovali na post jednotky.
FOTO – ARCHÍV ČTK A TASR
Moskva sa na tri roky stane prechodným domovom pre Exdubničana Michala Haneka, bývalého slovenského reprezentanta do 21 rokov. Dinamo získalo slovenského obrancu za dvanásť miliónov korún po tom, čo presvedčil jeho funkcionárov počas tréningového kempu na Afroditinom ostrove v zápasoch s Brnom a Olomoucom. V Dubnici bol zvyknutý v jesennej časti skôr na záchranárske práce. Ruský klub má v novej sezóne vyššie ambície než vlani, ale v ťažkej konkurencii bohatších a hráčsky vyspelejších moskovských tímov (Lokomotiv, CSKA, Spartak) má malú šancu na účasť v európskych pohárových súťažiach. Hanekovou prioritou je vybojovať si miesto v základnej zostave.
„Vyskúšali ma na jednej rozcvičke a na tréningu. Počas modelovaného zápasu pochodovali vedľa nás vojaci z neďalekého útvaru. Aj organizačne to celé zlyhalo. Mal som si priniesť len kopačky, ostatné mi vraj poskytnú. Nakoniec som všetko absolvoval vo >vlastných šuštiakoch. Len som si ich zašpinil a zničil. Mal som pocit, akoby Ukrajinci ani nevedeli, že zo Slovenska má niekto prísť. Som veľmi sklamaný.“ (Ľubomír Maďarik, hráč druholigového FK Čaňa, po neúspešnej skúške v tíme nováčika ukrajinskej prvej ligy Volyň Luck.)
Svojsky sa k dvojnásobnej ruskej ponuke zachoval stredopoliar majstrovskej Žiliny Tomáš Ďurica. Zakaždým bola s moskovským Dinamom takpovediac ruka v rukáve, ale bývalý reprezentant do 21 rokov ju vždy odmietol, čím nabúral prestupové plány vlastného klubu. Ďuricova „veľkorysosť“ neostala nepovšimnutá. Po návrate preradilo vedenie žilinského klubu dvadsaťštyriročného hráča do B-mužstva. Lepšie hrávať, ako sedieť na lavičke, povedal si zrejme trucovitý Ďurica. Tretí raz sadol do lietadla a na Cypre dostal v moskovskom mužstve opäť šancu. Či však trpezlivosť Rusov nepretiekla, o tom sa rozhodne tento týždeň.
Cestu preč z pražskej Sparty si v januári hľadal aj bývalý útočník Interu Bratislava Peter Babnič. Medzi uchádzačmi o jeho služby sa ocitlo Torpedo Moskva. Slovenský futbalista odohral v ruskom drese prípravný zápas proti tureckému Bursasporu. Trénerovi sa jeho výkon zapáčil, lenže o pár dní bolo všetko inak. Torpedu nevyšiel súboj s Doneckom a moskovskí funkcionári sa Petrovi slušne poďakovali so slovami: Teraz nie, možno niekedy nabudúce. Babnič začne jarnú časť českej ligy v Zlíne.
Bez kontraktu sa vrátil aj dvadsaťpäťročný stredopoliar bratislavského Interu Miroslav Drobňák. Jedenásty tím ruskej ligy Rostseľmaš Rostov ho zavolal na skusy do Spojených arabských emirátov. Pre bývalého účastníka olympijského turnaja v Sydney to bola výzva, pretože zmluvu na Pasienkoch mal len do tohto leta. V Dubaji sa predstavil na 45 minút proti bundesligovému TSV Mníchov a s olympijským výberom Uzbekistanu zotrval na trávniku celý zápas. Drobňáka herný štýl ruského mužstva prekvapil. Bol agresívnejší ako u našich ligistov, premyslenou kombináciou sa príliš nezaťažovali. Tréner Balachin mal v pláne vyskúšať ešte ďalších adeptov, čo Drobňák neakceptoval a odletel domov. Nakoniec predĺžil zmluvu s Interom.
„Mrzí ma, že som počas skúšky v Dubaji na záver ochorel a nemohol som nastúpiť na druhý prípravný zápas. Takto som odohral len polčas proti tímu 1860 Mníchov. Napriek tomu to bola pre mňa cenná skúsenosť, lebo na podobnej akcii som predtým nikdy nebol. Vedel som dopredu, že Rostov si bude vyberať z veľkého počtu adeptov. Preto som si ani nerobil nejaké prehnané nádeje. Celý pobyt som bral skôr ako jeden z pokusov.“ (Ľubomír Reiter, slovenský reprezentačný útočník Sigmy Olomouc, po nevydarenom teste v Dubaji pri mužstve Rostseľmaš Rostov.)
Hoci má Reiter zmluvu na Hanej do leta budúceho roka, vedenie klubu vyhlásilo, že mu v odchode brániť nebude. V jesennej časti českej ligy sa totiž strelecky nepresadil. Dva góly je na reprezentanta naozaj málo.
Podľa Juraja Vengloša je ruský futbal na prudkom vzostupe. Herne i ekonomicky. Kluby majú veľké možnosti angažovať hráčov zo zahraničia, lenže tí musia byť výkonnostne na vyššej úrovni ako domáci futbalisti. Tomu zodpovedá aj starostlivý výber. „Futbal v Rusku sa teší čoraz väčšej popularite ľudí. Priemerná ligová návšteva je desaťtisíc divákov. Médiá venujú tejto hre veľkú pozornosť. Pre ruských pozorovateľov sú z desiatich slovenských ligových stretnutí zaujímavé len dve. Som presvedčený, že ruský futbal pôjde kvalitatívne hore a jeho kluby sa presadia aj v Lige majstrov.“
Hranice Ruska prekročil a o exkluzivitu prvého Slováka v čínskom futbale sa pokúšal prešovsko-banskobystrický tandem Martin Jakubko – Ivan Bartoš. Obaja hľadali šťastie v klube Guang Žou. Hoci dvadsaťpäťročný Bartoš v prípravnom zápase strelil aj gól, z dvojice cestoval domov prvý. Licenčný manažér Slovenského futbalového zväzu Vladimír Varga prezradil, že Číňania hľadali iný typ hráča – robustnejšieho a agresívnejšieho. Ivan má skôr povesť technika a takých, ako to ukázali i posledné majstrovstvá sveta v Japonsku a Kórejskej republike, je v najľudnatejšej krajine planéty neúrekom. Ani Prešovčan Jakubko na východe nepresvedčil a už je doma.
Kým takto pred rokom sa centrom prestupového záujmu slovenských futbalistov stalo Maďarsko a krajiny Balkánu, minulý mesiac sa rozbehli preteky o získanie angažmánu ešte východnejšie. Nie menej ako pätnástka prvo- či druholigových hráčov podnikla inváziu do Ruska, na Ukrajinu, do Číny alebo Malajzie. Viacerých z nich podnietila na cestu na skusy optimistická predstava o voľnejšom trhu ako na opačnej strane kontinentu. A určite aj vidina rýchlejšieho či jednoduchšieho zbohatnutia než doma. Práve na štedrej ruskej futbalovej scéne môže slovenský hráč s priemerným ligovým platom 30– až 40-tisíc korún zarobiť ročne aj päťnásobne viac. Príkladom môže byť petržalský obranca Martin Bednár, ktorému ruský druholigový (!) klub Chimki Moskva ponúkal podľa agentúrnych správ tri milióny korún za dvanásť mesiacov.
Priekopníkmi v ruských kluboch, resp. na Ďalekom východe boli skúsení slovenskí hokejisti. Napriek tomu ich anabáza v tamojšej najvyššej súťaži trvala len krátko a rýchlo sa vrátili domov. Herne sa neosvedčili alebo bez rodín nezvládli každodenné životné nástrahy. V tomto ročníku ostali nakoniec len dvaja – brankár Martin Klempa chytá za Perm, obranca Ladislav Čierny je kapitánom majstrovského tímu Lada Samara.
Zhodou okolností zatiaľ rovnaký počet slovenských futbalistov (i na rovnakých postoch) bude od marcového štartu obliekať ruské prvoligové dresy. Brankára pražského Bohemiansu a člena širšej Jurkemikovej reprezentácie Kamila Čontofalského angažoval desiaty klub uplynulej sezóny Zenit Petrohrad. Dubnický obranca Michal Hanek posilní rady moskovského Dinama, ktoré vlani aj s našim zadákom Zsoltom Hornyákom skončilo v tabuľke o dve miesta vyššie.
JANUÁROVÉ AKTIVITY SLOVENSKÝCH FUTBALISTOV NA VÝCHODE
meno hráča odkiaľ kam
Marián ADAM Tatran Prešov FC Tegu (J. Kórea) Peter BABNIČ Sparta Praha Torpedo Moskva Ivan BARTOŠ B. Bystrica Guang Žou (Čína) Martin BEDNÁR Artmedia Petržalka Chimki Moskva (II. liga) Kamil ČONTOFALSKÝ Bohemians Praha Zenit Petrohrad Miroslav DROBŇÁK Inter Bratislava Rosteľmaš Rostov Tomáš ĎURICA MŠK Žilina Dinamo Moskva (?) Michal HANEK ZTS Dubnica Dinamo Moskva Ľubomír HOROCHONIČ D. Streda Kuala Lumpur (Malaj.) Martin JAKUBKO Tatran Prešov Guang Žou (Čína) Miroslav KOZÁK MŠK Žilina J. Kórea (?) Ľubomír MAĎARIK FK Čaňa Volyň Luck (Ukr.) Marek PETRUŠ Slovan Bratislava Gasprom Iževsk (II. liga) Marián PUCHNER Slovan Bratislava Chimki Moskva (?) Ľubomír REITER Sigma Olomouc Rosteľmaš Rostov Ján ŠAFRANKO B. Bystrica Volyň Luck Ondrej ŠMELKO ODu Trenčín Gasprom Iževsk Tomáš ZÁRECKÝ Artmedia Petržalka Chimki Moskva (Hráči vysádzaní polotučne prestúpili do nových klubov, ostatní nepochodili a vrátili sa domov alebo sa o ich odchodoch ešte rokuje.)
SLOVENSKÍ HOKEJISTI V RUSKU
Sezóna 2001/02
Vlastimil PLAVUCHA Chabarovsk Roman STANTIEN Chabarovsk Igor MURÍN Novokuzneck Igor MAJESKÝ Lada Samara Roman ŠTRBÁK Jaroslavľ Igor RATAJ Chabarovsk Jozef DAŇO Kazaň Sezóna 2002/03
Richard ŠECHNÝ Nižnekamsk Peter ŠLAMIAR Nižnekamsk Stanislav JASEČKO Nižnekamsk Martin KLEMPA Molot Perm Ladislav ČIERNY Lada Samara (Momentálne pôsobia v Rusku len poslední dvaja menovaní.)