
Rakúšan Stephan Eberharter sa teší zo zlatej medaily v super-G na MS vo švajčiarskom St. Moritzi. FOTO - TASR/EPA
Nie však Stepfan „Stephinátor“ Eberharter. Tento všestranný Rakúšan vyletel z tieňa Hermanna Maiera po jeho zranení a suverénne kraľuje Svetovému poháru. Teraz sa čakalo, či ho niekto dokáže prekvapiť tak, ako pred rokom Američan Daron Rahlves, ktorý ho v rakúskom St. Antone 2001 odsunul na striebornú priečku, alebo či si príde na trón sadnúť „Herminátor“ - Hermann Maier, ktorý mal za sebou iba krátku prípravu po 18-mesačnej pauze pre zranenie, pri ktorej takmer prišiel o nohu.
Nestalo sa ani jedno, ani druhé. Eberharter kraľoval, Rahlves prepadol a Maier sa delí o striebro s veľmi dobrým Američanom Millerom.
Eberharter, v súčasnosti vedúci jazdec SP, vyletel na trať zjazdovky Corviglia až tridsiaty a každým metrom zrýchľoval. Po prvej tretine trate síce zaostával za Maierom, ale v spodnej časti na úzkej a technickejšej pasáži zjazdovky šiel priam brilantne, jeho lyže dokonale splývali so snehom a on perfektne kreslil najnáročnejšie oblúky.
„Bojoval som ako tiger, ale bol som pokojný, nič ma netlačilo, len povinnosť ukázať všetko, čo je vo mne,“ povedal olympijský víťaz z obrovského slalomu v Salt Lake City.
V cieli bol prešťastný. Po vzore tenistu Andre Agassiho sa dva razy divákom uklonil, pobozkal svoje lyže a prijal gratulácie od premožených súperov. Najskôr od Millera, ktorý sa pre zmenu uklonil Eberharterovi na znak uznania, potom od Maiera, ktorého zase „Stephi“ utešujúco poklepal po ramene. Potom si tirolský rodák pokľakol pred svojím trénerom, akoby čakal na rytierske pasovanie na majstra sveta.
Eberharter vyletel na svetovú scénu už v roku 1991, keď získal titul v super-G v Saalbachu. Vyhral vtedy aj kombináciu. Po dvanástich rokoch urobil repete.
„Som hrdý na toto víťazstvo. To už mi znie ako rozprávková hudba. Veď sa blíži koniec mojej kariéry. K víťazstvu mi pomohlo aj poznanie trate, ktorú som si vyskúšal pred rokom. Sústredil som sa na Romingerov skok tesne pred cieľom. Bolo tam viac chytákov, ale zvládol som to. Bol som v pohode, podobne ako pred pretekmi v Salt Lake City, keď po podobnom výkone nasledovalo víťazstvo v obrovskom slalome na olympiáde. Mám veľkú radosť z výhry, väčšiu z toho, ako že som zdolal Hermanna Maiera. On však dosiahol veľké víťazstvo už tým, že sa veľkolepo na svahy vrátil,“ vravel v cieli Eberharter.
Hermann Maier prízvukoval, že nie je sklamaný, len mal jazdiť ešte odvážnejšie. „Ľahkovážnosťou som prišiel o zlato. V dolnej časti trate som urobil chyby. Asi aj preto, že s traťou som nemal doteraz žiadne skúsenosti. Keď som v pohode, jazdím viac na hrane.“ Maier sa už raz delil o medailu v super-G - o zlatú na majstrovstvách sveta 1999 vo Vaile s Nórom Lasse Kjusom. Teraz sa delil o striebro s Američanom Daronom Rahlvesom.
Šampionát otvorila hodinová slávnosť na brehu zamrznutého jazera. Tradičnú otváraciu formulku pred 400 pretekármi zo 61 krajín sveta a vyše desaťtisíc divákmi predniesol prezident Medzinárodnej lyžiarskej federácie Gian-Franco Kasper po anglicky, francúzsky, nemecky, rusky a rétorománsky. Kasper na otvorenie prišiel na klasických starých švajčiarskych saniach, ťahaných koňom. Ako sme avizovali, úvodný ceremoniál bol zmesou švajčiarskej kultúry a svetelných efektov. Popstar večera bol spevák DJ Bobo. Premiéru mal so skladbou „I believe“ (Verím) a bodku v sprievode 150 detí v krojoch sprievodnou skladbou šampionátu „Let‘s come together“ (Poďme všetci spolu).
Šampionát v St. Moritzi je už 37. v poradí, z toho 28. samostatný, a ôsmy vo Švajčiarsku. Jedno z najväčších a najluxusnejších zimných stredísk na svete v údolí Engadin hostí MS štvrtýkrát, predtým v rokoch 1934, 1948, 1974, pričom v rokoch 1928 a 1948 tu boli Zimné olympijské hry.
St. Moritz s mnohými kúpeľnými žriedlami je centrom lyžiarskej smotánky sveta, patrí do lukratívnej svetovej spoločnosti „Top of The World“ a pýši sa tým, že 322 dní do roka tu svieti slnko.
V prvý deň sa v ňom vyhrievali Rakúšania vďaka Eberharterovi. JÁN MIKULA