
Medzi úlomkami z Columbie našli aj túto helmu. FOTO - INTERNET
Na dve ženy a piatich mužov čakali vo vesmírnom centre ich príbuzní aj priatelia. To, čo malo byť triumfálnym návratom, sa zmenilo na hrôzu v priamom prenose. Dočasné obydlie kozmonautov sa pred očami ich príbuzných zmenilo na ohnivú guľu. Len štvrť hodina ich delila od pristátia na zemi.
Ilan bol populárnejší ako Eminem
Aj keď Amerika stratila šiestich svojich občanov, najväčšiu pozornosť venovala tragédii prvého Izraelčana vo vesmíre. Plukovník Ramon Ilan bol najznámejším členom posádky. Spôsobila to teologická dišputa izraelských rabínov otom, kedy a ako má sláviť šábes, či ako dodržiavať pravidlá kóšer stravy, ale aj obrázok pražského židovského chlapca Petra Ginza, ktorý viezol do vesmíru.
Syn ženy, ktorá prežila holokaust a otca, ktorý bojoval za nezávislosť štátu Izrael, ukazoval, že napriek tragédiám si Židia našli miesto na zemi a môžu byť úspešní.
Sociológovia tvrdili, že Ilan Ramon sa stal ikonou izraelských tínedžerov a jeho plagát visel v ich izbách častejšie ako plagát Eminema.
Jeho smrť židovským štátom otriasla. Len niekoľko minút pred tragédiou s jeho otcom hovorili v televízii. Rozhovor však prerušila správa o tom, že Columbia padá. 79-ročný Eliezar Wolfemann len ticho šepká : „Už nemám syna.“
Zo smrti Ilana sa tešili v Bagdade. Ilan bol totiž členom komanda, ktoré v roku 1981 zbombardovalo iracký jadrový reaktor Osirak.
Aj malá Indka môže byť slávna
Indka Kaplana Chawlavová sa narodila v meste Karnal. Miestna škola je teraz plná kvetov, sviečok a ľudí, ktorí tam prišli, aby vyjadrili svoju účasť. „Odmalička sa pozerala na hviezdy, stála do noci na verande a nekonečné hodiny ich sledovala,“ hovorí jej priateľka z detstva Vijay Sethiová.
Pre Indov bola Kaplana symbolom, že aj niekto z chudobného národa môže preraziť vo veľkom svete. Fotogenická Indka zdobila prvé stránky magazínov už pred šiestimi rokmi, keď po prvýkrát vzlietla do kozmu.
V Amerike na jej prílet čakala matka a sestry. Oslava, ktorú v Indii na jej počesť usporiadal jej brat, sa nekonala.
Najprv syn, potom neter
Keď si manželia Havilandovci z americkej Iowy sadali v sobotu ráno amerického času k televízii, aby sledovali pristávací manéver Columbie s ich neterou Laurel Clarkovou na palube, netušili že ich čaká ďalší šok. Pri tejto nešťastnej udalosti si chtiac-nechtiac spomenuli na predchádzajúcu tragédiu v rodine. Ich syn Timothy totiž zahynul pri zrútení Svetového obchodného centra 11. septembra 2001. „Máte ten nepríjemný pocit, že je to tu zase,“ uviedol 76-ročný Doug. Betty Havilandová poznamenala, že jej neter bola hrdá na to, že bude reprezentovať svoju vlasť. „Urobila niečo, čo je v tomto svete zväčša doménou mužov, a preto sa jej táto príležitosť tak páčila,“ dodala. (mik, tasr)