VEĽKÝ KRTÍŠ - Situácia po úniku ropných látok z produktovodu patriaceho Slovnaftu v Dolnej Strehovej je podľa prednostu veľkokrtíšskeho okresného úradu Bohuslava Beňa stabilizovaná. Aj keď nebol hlásený úhyn rýb v miestnych potokoch ani v rieke Ipeľ, nie je známe, koľko nafty vlastne cez netesniaci produktovod vytieklo. Na šíriaci sa zápach a olejové škvrny v potoku upozornil Strehovčan v utorok.
Podľa zástupcu prednostu Jána Boroša im ohrozenie povrchových vôd nik nehlásil, protokol o nehode však nevylučuje možnú kontamináciu pitnej vody v Dolnej Strehovej. Vodné zdroje a studne budú preto dlhodobo monitorované.
Po zistení úniku nafty požiarnici a vodári okamžite do Hájskeho potoka a Kakatky vložili šesť ponorných stien a použili chemikálie na likvidáciu ropných škvŕn. Situáciu však problematizoval odmäk a silný prúd, ktorý bránil zachytávaniu a usadzovaniu nafty pri brehoch. Neskôr lokalizovali aj miesto úniku, vykopali kontaminovanú zeminu a odstránili chybu na produktovode. Keďže nafta dlhodobo len kvapkala z netesniacej rúry, pracovníci produktovodu vôbec nezistili pokles tlaku v systéme.
Starosta Dolnej Strehovej Matúš Bystriansky včera konštatoval, že situácia v obci je už v poriadku a voda je zatiaľ stále pitná. „Každé potrubie v zemi je časovaná bomba,“ povedal starosta. Ocenil však, že únik našli a odstránili veľmi rýchlo. Len dva kilometre od spomínaného miesta je totiž termálne kúpalisko s piatimi bazénmi, ktoré v sezóne navštevuje takmer 90-tisíc ľudí.
Zatiaľ nie je úplne jasné, akým spôsobom v Dolnej Strehovej zlikvidujú kontaminovanú zeminu z okolia úniku nafty. V neďalekých Želovciach je však firma Agrospol, ktorá čistí takúto zem pomocou bioenzýmov, vyrobených zo šľachtených kalifornských dážďoviek. V maštaľnom hnoji ich Agrospol prikrmuje niekoľko miliónov. Z nich po umytí a zmixovaní elektrolýzou získavajú enzýmy, ktoré čistia kontaminovanú zeminu. V kubickom metri zeme je obvykle okolo 70 dážďoviek, produkujúcich podobný čistiaci enzým. Ich technológiou však dosahujú efekt, ako keby ich bolo v zemi tritisíc. DANIEL VRAŽDA