
(ročný odber do 3000 m3, ceny v Sk /m3)
a 8-percentnom pre priemysel.
Na postupnú úpravu cien plynu je vláda zaviazaná vlastným programovým vyhlásením aj vyhlásením o hospodárskej politike, ktorá je východiskom pre monitorovací program MMF. Cena, za ktorú SPP dodáva plyn svojim odberateľom, je totiž stále nižšia o 22 až 25 percent oproti cene, za ktorú ho nakupuje. Rozdiel vyrovnáva tržbami za tranzit plynu z Ruska do západnej Európy.
Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha bude tento nepomer pretrvávať najmenej do konca roku 2005. V nasledujúcich rokoch by sa nákupná a predajná cena mali vyrovnať. „Matematické modely pripravené analytickými skupinami hovoria o obdobiach, ktoré by mohli zasahovať povedzme až do rokov 2006-2008,“ povedal Harach ČTK.
Minister však upozorňuje, že žiadne dramatické zdraženie nás nečaká: „Doterajšie analýzy skutočne hovoria o tom, že nejaký prudký nárast ceny plynu by nemal byť.“ Kategórie domácností s nízkou spotrebou plynu, ktoré ho využívajú len na varenie, už platia takmer nákupné ceny. „Tam nie sú dôvody na nejaké značné zvyšovanie ceny,“ tvrdí Harach.
Nové cenové návhry SPP narážajú rovnako ako v minulosti na odpor ministerstva financií. To je spolu s najväčšími odberateľmi plynu zástancom pomalšej liberalizácie.
Ešte v marci ekonomickí ministri schválili zvýšenie cien plynu o 10 percent pre podniky aj pre domácnosti s platnosťou od januára 2002. Až do roku 2003 bude o týchto regulovaných cenách rozhodovať vláda. Potom sa to stane výsostnou záležitosťou Úradu na reguláciu sieťových odvetví, ktorý bude posudzovať ekonomicky oprávnené náklady a primeraný zisk. Hoci úrad vznikne už v januári 2001, schválený návrh zákona odložil jeho rozhodovacie právomoci o rok. (čtk, jj)