Nové ceny pre slovenský džez

Zviditeľnením slovenskej džezovej hudby a motiváciou pre ďalších hudobníkov, teoretikov či producentov by sa podľa Petra Lipu mala stať cena Orchestra Gustáva Broma. Prvýkrát sa udeľovala ...


Ladislav Gerhardt. FOTO - LADISLAV PÁKOZDY

Zviditeľnením slovenskej džezovej hudby a motiváciou pre ďalších hudobníkov, teoretikov či producentov by sa podľa Petra Lipu mala stať cena Orchestra Gustáva Broma. Prvýkrát sa udeľovala včera v bratislavskom Theatriu a získal ju klavirista Ladislav Gerhardt (1937-1993) in memoriam.

Cenu spojenú s prémiou 10-tisíc korún prišla prebrať Gerhardtova manželka Alica. Počas slávnostného večera spojeného s koncertom premietli archívne materiály o hudobníkovi, na jednom z nich je zachytený práve spolu s Bromom.

Brom ako patrón džezu

Z Gustáva Broma sa stal patrón slovenského džezu. Patril k najvýraznejším postavám na československej džezovej scéne a jeho orchester sa v šesťdesiatych rokoch rátal medzi desať najlepších džezových skupín na svete. Prvý ročník džezových cien pomenovaných po ňom zorganizovala spoločnosť Pressburg Centrum, ktorá sľubuje pokračovať v tejto aktivite. Cena Orchestra Gustáva Broma je určená džezovým hudobníkom, skladateľom, novinárom, čo píšu o tejto hudbe, ale aj aranžérom, dirigentom, historikom, manažérom a producentom. Návrhy na laureátov sa podávajú do konca apríla a o víťazovi rozhodne komisia. Jej členmi je aj džezový spevák Peter Lipa a dirigent orchestra Gustáv Brom Big Band Vlado Valovič.

Prečo sa rozhodli oceniť práve Ladislava Gerhardta? „Mali sme pocit, že je tu možnosť splatiť dlh,“ hovorí Peter Lipa.

Ladislav Gerhardt - prvý moderný džezmen

Ladislav Gerhardt je podľa odborníkov taká poloznáma postava slovenskej hudby. Znalcom džezu veľmi známa, a pre laikov ukrytá - za klavírom znejúcim zo Slovenského rozhlasu alebo z filmov. Napísal napríklad hudbu k prvému Hanákovmu filmu 322.

Peter Lipa hovorí o Gerhardtovi, že ako prvý zviditeľnil moderný slovenský džez. V tomto sa zhoduje s hudobným publicistom a hudobníkom Mariánom Jaslovským: „Svojím príklonom k aktuálnym džezovým trendom bol Ladislav Gerhardt v rámci slovenskej džezovej scény inšpiratívny a štýlotvorný,“ píše pre SME. „Jeho rozhlasové snímky z roku 1961 sa považujú za prvé slovenské nahrávky moderného džezu. So svojou formáciou z tohto obdobia po prvýkrát u nás prekonali nadšenecký amaterizmus a dosiahli skutočne presvedčivé profesionálne výsledky.“

Ladislav Gerhardt pochádzal z Košíc, odkiaľ je niekoľko vynikajúcich klaviristov, tvoriacich košickú klaviristickú školu. „Zažiaril niekedy v roku 1962 na festivale v Karlových Varoch,“ spomína si Lipa. Neskôr s trubkárom Ladislavom Déczim a bubeníkom Ladislavom Troppom tvoril modernú generáciu džezovej hudby. „Hral hádam so všetkými dôležitými slovenskými džezovými hudobníkmi a bol významnou osobnosťou aj v rámci Československa,“ myslí si Jaslovský. Prirovnáva ho k Billovi Evansovi, ktorý razil nový štýl džezovej klavírnej interpretácie vo svete.

O ženení

Po roku 1970 sa Gerhardt dostal podľa Mariána Jaslovského do druhého, zrelého tvorivého obdobia a zintenzívnil skladateľskú aktivitu. „V neskoršom období bol dôležitým reprezentantom konzervatívnejšieho džezového mainstreamu,“ dodáva.

Zostali po ňom tri významné albumy: Dobre sme sa oženili (1969), Prečo sme sa oženili (1977) a Už sa ženiť nebudeme (1980). Peter Lipa spomína jeden spoločný album, ktorý nahrali aj s Adrienou Bartošovou, bola to zhudobnená poézia Miroslava Válka pod názvom Len tak… Ladislav Gerhardt zomrel po ťažkej chorobe v roku 1993.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 534
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 796
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 009
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 947
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 621
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 728
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu