Nové ceny pre slovenský džez

Zviditeľnením slovenskej džezovej hudby a motiváciou pre ďalších hudobníkov, teoretikov či producentov by sa podľa Petra Lipu mala stať cena Orchestra Gustáva Broma. Prvýkrát sa udeľovala ...


Ladislav Gerhardt. FOTO - LADISLAV PÁKOZDY


Zviditeľnením slovenskej džezovej hudby a motiváciou pre ďalších hudobníkov, teoretikov či producentov by sa podľa Petra Lipu mala stať cena Orchestra Gustáva Broma. Prvýkrát sa udeľovala včera v bratislavskom Theatriu a získal ju klavirista Ladislav Gerhardt (1937-1993) in memoriam.

Cenu spojenú s prémiou 10-tisíc korún prišla prebrať Gerhardtova manželka Alica. Počas slávnostného večera spojeného s koncertom premietli archívne materiály o hudobníkovi, na jednom z nich je zachytený práve spolu s Bromom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Brom ako patrón džezu

Z Gustáva Broma sa stal patrón slovenského džezu. Patril k najvýraznejším postavám na československej džezovej scéne a jeho orchester sa v šesťdesiatych rokoch rátal medzi desať najlepších džezových skupín na svete. Prvý ročník džezových cien pomenovaných po ňom zorganizovala spoločnosť Pressburg Centrum, ktorá sľubuje pokračovať v tejto aktivite. Cena Orchestra Gustáva Broma je určená džezovým hudobníkom, skladateľom, novinárom, čo píšu o tejto hudbe, ale aj aranžérom, dirigentom, historikom, manažérom a producentom. Návrhy na laureátov sa podávajú do konca apríla a o víťazovi rozhodne komisia. Jej členmi je aj džezový spevák Peter Lipa a dirigent orchestra Gustáv Brom Big Band Vlado Valovič.

Prečo sa rozhodli oceniť práve Ladislava Gerhardta? „Mali sme pocit, že je tu možnosť splatiť dlh,“ hovorí Peter Lipa.

SkryťVypnúť reklamu

Ladislav Gerhardt - prvý moderný džezmen

Ladislav Gerhardt je podľa odborníkov taká poloznáma postava slovenskej hudby. Znalcom džezu veľmi známa, a pre laikov ukrytá - za klavírom znejúcim zo Slovenského rozhlasu alebo z filmov. Napísal napríklad hudbu k prvému Hanákovmu filmu 322.

Peter Lipa hovorí o Gerhardtovi, že ako prvý zviditeľnil moderný slovenský džez. V tomto sa zhoduje s hudobným publicistom a hudobníkom Mariánom Jaslovským: „Svojím príklonom k aktuálnym džezovým trendom bol Ladislav Gerhardt v rámci slovenskej džezovej scény inšpiratívny a štýlotvorný,“ píše pre SME. „Jeho rozhlasové snímky z roku 1961 sa považujú za prvé slovenské nahrávky moderného džezu. So svojou formáciou z tohto obdobia po prvýkrát u nás prekonali nadšenecký amaterizmus a dosiahli skutočne presvedčivé profesionálne výsledky.“

SkryťVypnúť reklamu

Ladislav Gerhardt pochádzal z Košíc, odkiaľ je niekoľko vynikajúcich klaviristov, tvoriacich košickú klaviristickú školu. „Zažiaril niekedy v roku 1962 na festivale v Karlových Varoch,“ spomína si Lipa. Neskôr s trubkárom Ladislavom Déczim a bubeníkom Ladislavom Troppom tvoril modernú generáciu džezovej hudby. „Hral hádam so všetkými dôležitými slovenskými džezovými hudobníkmi a bol významnou osobnosťou aj v rámci Československa,“ myslí si Jaslovský. Prirovnáva ho k Billovi Evansovi, ktorý razil nový štýl džezovej klavírnej interpretácie vo svete.

O ženení

Po roku 1970 sa Gerhardt dostal podľa Mariána Jaslovského do druhého, zrelého tvorivého obdobia a zintenzívnil skladateľskú aktivitu. „V neskoršom období bol dôležitým reprezentantom konzervatívnejšieho džezového mainstreamu,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Zostali po ňom tri významné albumy: Dobre sme sa oženili (1969), Prečo sme sa oženili (1977) a Už sa ženiť nebudeme (1980). Peter Lipa spomína jeden spoločný album, ktorý nahrali aj s Adrienou Bartošovou, bola to zhudobnená poézia Miroslava Válka pod názvom Len tak… Ladislav Gerhardt zomrel po ťažkej chorobe v roku 1993.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 719
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 516
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 531
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 515
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 479
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 028
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 196
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu