WASHINGTON - Britský premiér Tony Blair priletel včera do Washingtonu, kde neskoro večer absolvoval kľúčové rokovania s americkým prezidentom Georgeom Bushom o Iraku. Ich schôdzku v Camp Davide označujú médiá ako „vojnovú poradu.“ Väčšina analytikov predpovedala, že Blair nepodporí bezprostrednú vojenskú akciu, ale nezabrzdí Bushovu líniu smerujúcu k vojne. Mal vydať tvrdé stanovisko k irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi a zároveň vyzývať na opatrnosť, pokiaľ ide o načasovanie akcie, a na trpezlivosť s postupom OSN.
Hlavným cieľom schôdzky bola príprava harmonogramu na budúce týždne. Blair predtým v Madride rokoval s ďalším Bushovým spojencom, španielskym premiérom Josém M. Aznarom. Bush vo štvrtok pokračoval v horúčkovitej diplomacii týkajúcej sa Iraku, rokoval s talianskym premiérom Silviom Berlusconim a stretol sa i so saudskoarabským ministrom zahraničia Saúdom Fajsalom ibn Abdalom Azízom. Telefonicky hovoril s premiérmi Portugalska a Švédska. Po stretnutí s Berlusconim Bush povedal, že terajšie „diplomatické okno“ nepotrvá dlho. „Je to otázka týždňov, nie mesiacov. V záujme mieru musí byť táto záležitosť vyriešená. Dúfajme, že sa tak stane mierovou cestou,“ vyhlásil. Podľa hovorcu ministerstva zahraničia Richarda Bouchera „diplomatické okno“ potrvá asi dva týždne do 14. februára, keď majú zbrojní inšpektori predložiť BR OSN ďalšiu správu.
Diplomaciu sprevádza posilňovanie jednotiek v Perzskom zálive, kde je teraz asi 90-tisíc amerických vojakov. Tento počet by sa do dvoch týždňov mal zdvojnásobiť na 250-tisíc.
Námestník ministra zahraničia Richard Armitage v Kongrese uviedol, že 23 krajín povolilo rozmiestnenie amerických jednotiek alebo takéto povolenie sľúbilo. S preletmi amerických lietadiel súhlasí 22 krajín a deväť sľúbilo účasť svojich jednotiek.
Šéf medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad Baradej včera podmienil svoju ďalšiu návštevu v Bagdade „zárukami pokroku“ zo strany Iraku. Žiada, aby iracká strana umožnila inšpektorom súkromné rozhovory s vedcami a povolila prelety pozorovacích lietadiel. Baradej reagoval na štvrtkové pozvanie Bagdadu, aby šéfovia inšpektorov absolvovali ďalšie rokovania v Bagdade pred tým, než vypracujú novú správu.
Experti odhadujú, že USA podniknú inváziu do Iraku v nasledujúcich mesiacoch a vojna by mala skončiť do konca júna, napísala agentúra Reuters.
Poľské denníky informovali o tom, že Varšava a Washington rokujú o premiestnení časti amerických základní z Nemecka do Poľska. Americké zdroje to neskôr popreli.
Právny výbor amerického Senátu schválil včera návrh zákona, ktorý počíta s udelením víz a možnosťami trvalého pobytu v USA pre irackých vedcov, ktorí sa rozhodnú opustiť svoju krajinu.
(čtk, reuters)