MNÍCHOV – Je možné, že v Nemecku zdvihnú daň z pridanej hodnoty. Vrcholní berlínski politici už vypúšťajú týmto smerom prvé prieskumné balóniky a zaobalene hovoria o „presunutí daňového bremena“.
Hlavný ekonomický a finančno-politický hovorca spolkovej poslaneckej frakcie CDU/CSU Friedrich Merz použil tento výraz ako prvý. Dodal však, že sa to musí udiať tak, aby sa nezvýšilo celkové daňové zaťaženie. Vplyvný kresťanskodemokratický politik teda neodmieta zvýšenie DPH, ak sa na druhej strane znížia iné dane.
Najvyšší predstaviteľ spolku nemeckých zamestnávateľov Dieter Hundt sa zasadzuje za väčšie zaťaženie spotreby, aby sa uvoľnil priestor na odľahčenie nákladov na pracovné sily. Týmto by sa v konečnom dôsledku znížili celkové výrobné náklady.
Šéf odborového zväzu v metalurgickom priemysle IG Metall Klaus Zwickel označil myšlienku zdvihnúť DPH zo 16 na 18 percent za „zaujímavú“ a vyslovil jej „principiálnu podporu“.
Proti zámeru zvýšiť DPH sa zásadne vyslovila Strana slobodných demokratov. Nemeckí liberáli pretlačili túto tému dokonca na program Spolkového snemu. Slobodní vyhlasujú, že už len diskusia o DPH zaťažuje podnikateľskú klímu, ktorá je tak či onak smutná z doterajších hospodársko-politických opatrení a návrhov vládnej ľavicovej koalície sociálnych demokratov a Zelených.
Berlínska vláda je v úzkych podľa takmer všetkých pozorovateľov nemeckej politickej scény, napísal mienkotvorný denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Schröderov kabinet musel znížiť projektovaný ekonomický rast na tento rok z jeden a pol na jedno percento. Tým sa znížia príjmy štátnej pokladnice a zvýšia verejné výdavky na systémy sociálneho zabezpečenia.
Vládna koalícia SPD/Zelení vyhlasujú, že deficit štátneho rozpočtu neprekročí tento rok trojpercentnú hranicu Paktu stability. Nemálo expertov je však skeptických, najmä, keď si uvedomujú, že podobné reči vládnych politikov počuli nedávno a deficit nemeckého štátneho rozpočtu sa vlani vyšplhal na 3,75 percenta.
Zábleskom nádeje sú vyhlásenia spolkového ministra hospodárstva a práce. Wolfgang Clement podčiarkol, že tento rok musí byť „rokom štrukturálnych reforiem s cieľom dosiahnuť vyšší hospodársky rast a viac pracovných miest“. Spolu s Friedrichom Merzom naznačil, že koalícia a opozícia budú na reformách spolupracovať.
JÁN ŠALGOVIČ