BRATISLAVA – Slovensko sa tak ako budúci člen pätnástky bude musieť pripraviť na ďalšie zmeny v účtovníctve. Spoločnosti, ktorých akcie sú obchodované na burze, napríklad banky, poisťovne a veľké akciové spoločnosti, sa od roku 2005, prípadne po vstupe do Európskej únie, budú musieť prispôsobiť medzinárodným účtovným štandardom IAS.
Hoci od začiatku tohto roka platí nový zákon o účtovníctve, ktorý už obsahuje niektoré prvky IAS, vstup do únie si vyžiada jeho ďalšiu novelu. Štúdiu o zavádzaní štandardov medzi najvýznamnejšími slovenskými firmami vypracovala audítorská spoločnosť PricewaterhouseCoopers. Partnerka audítorskej firmy Mária Frühwaldová si myslí, že Slovensko sa bude musieť prispôsobiť globálnym trendom aj pokiaľ ide o účtovnú legislatívu. „Tá dosiaľ nebola dostatočne zrozumiteľná a transparentná pre medzinárodné prostredie a investorov,“ tvrdí Frühwaldová.
Štandardy charakterizuje ako veľmi prísne regulovaný účtovný rámec. „Má orgány, ktoré vydávajú pravidlá a aj ich interpretujú. Slovenský účtovný zákon síce prevzal niektoré veci zo štandardov, ako celok však chýba jednotný duch a nemá ani vyhovujúci a spoľahlivý mechanizmus monitorovania jeho súladu so štandardmi. Zákon tiež umožňuje rôznu interpretáciu. Už dnes vieme, že samotný zákonodarca bude mať problémy s výkladom niektorých paragrafov,“ tvrdí Frühwaldová.
Slovenský účtovný zákon zaviedol možnosť viesť účtovníctvo podľa medzinárodných štandardov, firmy však zároveň musia viesť účtovníctvo podľa slovenského práva. „Musia vynaložiť náklady dvakrát. Je to nadstavba,“ vysvetľuje Frühwaldová.
Vedúca učtárne v spoločnosti Siemens Ľudmila Radičová vidí ako veľký problém slabú previazanosť účtovných zákonov s daňovými zákonmi. Účtovníctvo vykazujú v zmysle amerických Všeobecne platných účtovných princípov, ktoré sú podľa nej takmer zhodné s IAS. „Účtovník musí byť aj daňovník, nemôže dobre účtovať, ak daňová legislatíva mešká. Systému ekonomických zákonov chýba väzba, zákony si odporujú,“ vysvetľuje Radičová.
Medzinárodné účtovné štandardy sú pre slovenské firmy dôležité na porovnateľnosť údajov spoločností z rôznych krajín.
Informovanosť o zámere povinného zavedenia štandardov je podľa štúdie na Slovensku vysoká. Dve tretiny z najvýznamnejších slovenských podnikov rátajú s ich zavedením, takmer štyridsať percent výborne až dobre štandardy pozná. Deväť z desiatich spoločností považuje štandardy ako jedinú alternatívu oproti slovenským účtovným štandardom alebo k americkým účtovným princípom. Najväčšie obavy vyjadrili firmy z vlastnej schopnosti rýchleho a spoľahlivého prechodu na ne a zo zosúladenia manažérskeho výkazníctva s externým výkazníctvom. Obavy pramenia aj z nákladov na prechod.