Zajac priznal, že problém má najmä s písaním potrebných zákonov, na ktorých je reforma postavená. „Ministerstvo má problémy s legislatívcami,“ povedal. Príčinou sú najmä slabé platy, ktoré dobrých právnikov neprilákajú.
Na rade je zákon o zdravotnom poistení, ktorý zmení zdravotné poisťovne na skutočných poisťovateľov a nákupcov zdravotníckych služieb, a liečebný poriadok, ktorý určí, na čo má pacient nárok zo základného poistenia.
O hlasy poslancov za schválenie zákonov napriek rozporom v koalícii Zajac strach nemá. S poslancami diskutuje a je ochotný prijať ich dobré nápady. Za zákon o zdravotnej starostlivosti podľa neho budú hlasovať nielen koaliční, ale aj niektorí opoziční poslanci.
Minister považuje za najdôležitejšie, že sa vôbec začalo s „liečením“ zdravotníctva. „Kde len môžeme, odstraňujeme plytvanie a nešetríme len na občanovi,“ povedal. Štát ušetrí napríklad na znížení počtu úradníkov na ministerstve a znovurozdelením „nezmyselne spojených“ bratislavských nemocníc.
Významné sú podľa Zajaca aj zmeny, ktoré sa nedajú zmerať peniazmi. „Začali sme učiť občanov, že zdravie má okrem hodnoty aj svoju cenu a že bezplatne neznamená zadarmo. Otvorene hovorím, že nemáme teraz pre občana dobrú správu - len tú, že mu hovoríme pravdu.“
Zajac pripustil, že svoje pôsobenie začal trochu „neohrabane“. „Boli sme možno až príliš otvorení. Stúpili sme na otlak viacerým záujmovým skupinám naraz,“ povedal. (mar)