„Objednávka na štrajkovanie je pomerne vysoká,“ hovorí sociológ Michal Vašečka. „Z najnovších výskumov verejnej mienky vyplýva, že ľudia sú na jednej strane nespokojní s tým, ako sa správajú odborárski bossovia, ale zároveň sú pripravení zapojiť sa do štrajkov. Možno to nebude koniec sociálneho zmieru, ale určite jeho nová kvalita. Odboroví bossovia v podstate iba reagujú na to, čo drieme v členskej základni.“
Predseda Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor vo štvrtok hovoril, že na Slovensku sa štrajkuje, aby si vláda nemyslela, že si môže robiť, čo chce. Ak sa nebudú plniť požiadavky odborov, nevylúčil ani generálny štrajk. „Konfederácia odborových zväzov pripravuje svoje členstvo,“ povedal.
Hodinový alebo obmedzený generálny štrajk bude vtedy, ak odborárski bossovia získajú súhlas nadpolovičnej väčšiny členov odborov. Viceprezident konfederácie Peter Gajdoš však upozorňuje, že medzi štrajkom železničiarov a prípadným generálnym štrajkom nie je žiaden súvis. „Je to samostatná akcia odborových zväzov, ktoré pôsobia na železnici.“
Doteraz odborári nedokázali urobiť výraznejšie akcie. „Keď Mečiar v rokoch 1997 a 1998 na dva roky opustil tripartitu, odborári na to nijako nezareagovali. V inej krajine V 4 by to bolo nemysliteľné. Terajšie nepokoje nie sú ničím výnimočné, práve naopak. Slovensko doteraz bolo výnimočné tým, že sa odborári nesprávali ako odborári,“ hovorí Vašečka.
Sociológ si však nie je istý, či odborári dokážu niečo štrajkom vydobyť. „U našich odborárov vidieť istú neskúsenosť. Cítiť nedostatok argumentov, nič nemajú pripravené dopredu. Nevedia, či budú štrajkovať päť dní, desať. Toto sa Poliaci a Česi popri vlastných omyloch už naučili,“ povedal Vašečka.