„Svet nás konečne uznal. Olympijské hry budú obrovskou vzpruhou pre krajinu, najmä pokiaľ ide o ekonomiku,“ povedal Zu Danliang, 38-ročný univerzitný profesor.
„Vďaka tomu, že Peking získal právo usporiadať hry, sa predo mnou otvára svetlá budúcnosť s vidinou úspešnej kariéry. Verím, že do roku 2008 budem riadiť vlastnú realitnú spoločnosť,“ uviedol 26-ročný Ši Li.
Iný pohľad na úspech kandidatúry Pekingu má 22-ročný študent Sun Rongrong, ktorý uviedol: „Mám trochu obavy, či obyčajní ľudia budú nejako profitovať z toho, že Peking usporiada hry. Skôr si myslím, že to môže podnietiť vlnu korupcie.“
Čína musí dbať na dodržiavanie ľudských práv
Predstavitelia Amnesty International zaoberajúcej sa dodržiavaním ľudských práv vydali pri príležitosti pridelenia OH 2008 Pekingu stanovisko.
„Čínska vláda musí dokázať, že krajina je naozaj hodná usporiadania OH, a to dodržiavaní olympijského ducha, zásad fair play a rešpektovaním základných a etických princípov v živote čínskych obyvateľov.“
Tibetská exilová vláda sklamaná
Predstavitelia tibetskej exilovej vlády vyjadrili sklamanie nad tým, že usporiadateľom OH 2008 bude Peking.
„Musíme vysloviť veľkú ľútosť, že Pekingu udelili právo usporiadať OH 2008. Máme obavy, že to povedie k zvýšeniu represií a zhoršeniu situácie v dodržiavaní ľudských práv,“ uvádza vo vyhlásení hovorca tibetskej administratívy Kalon T. C. Tethong.
Svetové ohlasy na zvolenie Pekingu
T. C. Thetong (hovorca Centrálnej tibetskej organizácie sídliacej v Indii): „Sme veľmi sklamaní z toho, že Peking sa stal organizátorom hier v roku 2008. Týmto činom svet odobril porušovanie ľudských práv Pekingom a to posmelí Čínu v stupňovaní represií.“
Paul Henderson (šéf kandidatúry Toronta na OH 2008): „Odviedli sme dobrú prácu, ale šťastena nebola na našej strane. Vieme o tom, že Peking má viacero silných stránok.“
Medzinárodná atletická federácia (IAAF): „Vždy sme podporovali myšlienku pootvoriť Číne dvere do sveta. Toto rozhodnutie podčiarklo ideu zjednocovania ľudí a krajín, a nie ich rozdeľovania. MOV uskutočnil veľmi významné rozhodnutie tým, že zvolil za dejisko OH 2008 Peking, pretože 1,3 miliardy ľudí sa bude cítiť súčasťou svetového športového hnutia.“ (tasr, sita)