
Čínski študenti oslavujú v hlavnom meste krajiny rozhodnutie 112. zasadania Medzinárodného olympijského výboru v Moskve, že dejiskom hier XXIX. olympiády v roku 2008 bude od 15. júla do 1. augusta Peking. FOTO - TASR/AP
Keď padla v minulých rokoch voľba na Sydney a neskôr na Atény, kde bude olympiáda v roku 2004, tešil sa spolu s Austrálčanmi a Grékmi celý svet. Čínsky ohňostroj radosti vyznieva veľmi osamelo.
Peking zvíťazil neskutočne rýchlo. Štátu s komunistickou diktatúrou prisúdili olympijské hry už v druhom kole. Tvrdý boj s Parížom, Torontom, Ósakou a Istanbulom sa nekonal. Juan Antonio Samaranch po necelej polhodine gratuloval obyvateľom pätiny našej planéty.
Rozlohou a najmä počtom obyvateľov sa oháňala aj čínska predolympijská propaganda, keď tvrdila, že 1,3 miliardy ľudí zemegule si hry zaslúži. O dodržiavaní ľudských práv týchto občanov nepadlo ani slovo.
Olympijský výbor na čele s 81-ročným Samaranchom včera v podstate odobril čínsku politiku. MOV sa podobne správal v minulosti už dvakrát, keď pridelil usporiadanie olympiády v roku 1936 Berlínu a v roku 1980 Moskve. V oboch prípadoch to vtedajšie diktatúry len posilnilo.
Zhodou okolností sa Juan Antonio Samaranch stal prezidentom Medzinárodného olympijského výboru tri dni pred začiatkom moskovskej olympiády, ktorú väčšina demokratických štátov bojkotovala. Po 21 rokoch Samaranch končí vo svojej funkcii - symbolicky práve v Moskve. Spolu s tými, ktorí hlasovali za víťazstvo Pekingu, pripravil svojmu nástupcovi i celému olympijskému hnutiu opäť zložité roky. (pf)