
FOTO PRE SME - MARIÁN KRCHNIAK
Ide o najvýznamnejšiu investíciu ministerstva životného prostredia s celoslovenskou pôsobnosťou. Vybudovanie strediska sa stalo nevyhnutnosťou po tom, čo Slovensko pristúpilo k dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, tzv. CITES. Nelegálne obchodovanie so zvieratami je vo svetovom meradle stále závažným problémom. Dlhodobo si drží tretiu priečku hneď za drogami a zbraňami.
Podľa ministra životného prostredia Lászlóa Mikloša je to vklad Slovenska do podmienok ochrany zvierat, ktoré si kladie Európska únia. V stanici už našli miesto zhabané druhy papagájov, ale aj medveď hnedý z nelegálneho chovu, a dokonca vlk. Hodnota živočíchov v záchytnej stanici je približne milión korún a v budúcnosti vzrastie. Je moderne vybavená, má karanténnu časť, vyšetrovňu a pitevňu. Zvieratá by v nej nemali byť umiestnené natrvalo.
Po ukončení zložitého procesu, ktorý sprevádza proces zadržania zvierat, budú umiestnené do zoologických záhrad, prípadne predané legálnou cestou. Podľa riaditeľa bojnickej ZOO Vladimíra Šramka bude zariadenie kapacitne postačovať. Okrem Bojníc sa ešte na Slovensku zriadili dve pomocné zariadenia v Nitre a Rozhanovciach. Prísne smernice EÚ môžu v budúcnosti zredukovať aj počet slovenských zoologických záhrad. Na Slovensku ich máme štyri. Zoologická záhrada v Bojniciach je jediná štátna, ostatné zoologické záhrady v Bratislave, Košiciach a Spišskej Novej Vsi patria pod obce.
Štatút zoo budú môcť v budúcnosti získať iba tie zariadenia, ktoré budú spĺňať prísne chovateľské štandardy, plniť výskumné a záchranné účely pri ohrozených druhoch zvierat. Licencie pre získanie štatútu zoo bude udeľovať špeciálny vedecký orgán. (eta)