Marion a Tim s fintou nepochodili

Najzámejšiu šprintérsku dvojicu sveta „neoficiálne“ trénuje Charlie Francis, ktorý koučoval Bena JohnsonaNa konci uplynulého roka bol najslávnejší šprintérsky i milenecký pár zo Severnej Karolíny, trojnásobná olympijská víťazka zo Sydney 2000 a vlani ...


Marion Jonesová (vpravo na žinenke na zemi), nad ňou je kontroverzný tréner Charlie Francis. FOTO - RUETERS


Najzámejšiu šprintérsku dvojicu sveta „neoficiálne“ trénuje Charlie Francis, ktorý koučoval Bena JohnsonaNa konci uplynulého roka bol najslávnejší šprintérsky i milenecký pár zo Severnej Karolíny, trojnásobná olympijská víťazka zo Sydney 2000 a vlani nepremožená hviezda Marion Jonesová a od 14. septembra 2002 prekvapujúci svetový rekordér na sto metrov (9,78 v Paríži) Tim Montgomery na vrchole americkej slávy. Vychýrenú i vychytenú dvojicu vyznamenali Cenou Jesseho Owensa. Američan si ju cení zo všetkých za najviac. Koučom roka sa stal Marionin a Timov tréner Trevor Graham. Medzi nablýskanou parádou sa takmer stratila nenápadná fotografia Mika Casseseho z Reuters z Toronta (18. decembra). A snímku si všimol britský odborný atletický časopis „Athletics International.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Fešnú Marion na nej vidno trénovať v spoločnosti Charlieho Francisa. Muža, ktorý pripravoval exeplárneho dopingového previnilca, doživotne dištancovaného Kanaďana Bena Johnsona. Toho na olympiáde v Soule 1988 dištancovali na štyri roky po víťazstve na sto metrov za požitie anabolického preparátu stanozolólu, zobrali mu prvenstvo (vyhral potom Carl Lewis). V roku 1993 ho nachytali druhý raz. Medzinárodná altetická federácia pristúpila k doteraz najtrvdšiemu dopingovému trestu vôbec. Kanaďana, obrazne, vymazala zo športového sveta. Zrušila všetky jeho výsledky a výkony, medzi ktorými žiaril predovšetkým svetový rekord na sto metrov z majstrovstiev sveta v Ríme 1987 - 9,83 s (B. Johnson potom v Soule dosiahol ešte 9,79 s). Francisova vina bola de facto rovnaká, priznal dopingové tréningové metódy. Kanadská atletická federácia mu tiež doživotne zastavila činnosť. Trest má háčik - Francis môže individuálne trénovať koho chce a radiť komu chce.

SkryťVypnúť reklamu

Kto je Hansen?

V berlínskom denníku der Tagesspiegel sa Jörg Wenig hneď v prvej vete pýta - vie Marion, do čoho ide? O americkej šprintérke síce nie iba zlé jazyky hovoria, že je síce nesmierne sympatická, ale neveľmi bystrá, Jonesová (a samozrejme aj Montgomery, lebo zmenil trénera) aj v tomto prípade zrejme všetko nedomyslela. Vec má fintu, oboch atlétov totiž po novom oficiálne koučuje Kanaďan Derek Hansen, Francis je „iba“ mužom v pozadí.

Hansen nie je v športovej praxi známy muž, hoci je naslovovzatým odborníkom. Meno si urobil rozsiahlymi vedeckými prácami z oblasti biomechaniky šprintérov a skokanov do diaľky. Viac než v atletike ho poznajú v basketbale. Robí totiž fitness konzultanta viacerým hráčom NBA.

A kto je „lekárnik Charlie“?

SkryťVypnúť reklamu

Francis je iná káva, svojim spôsobom ide o slávneho kouča. Dopingový prípad Bena Johnsona vyšetrovala v roku 1989 dokonca kanadská vládná komisia a Francis bol ťažiskovou postavou. Kouč, ktorému kanadskí atléti hovorili posmešne „lekárnik Charlie“ priznal, že jeho zverenec dopoval od roku 1981. Svoje rozsiahle poznatky, aj keď bez dôkazov, rozšíril vo svojej výpovedi, ktorá trvala spolu 29 hodín. Sovietskí športovci mali počas olympiády v Soule navštevovať neďaleko mestského prístavu zakotvenú loď s perfektným testovacím zariadením, aby sa uistili, že na športoviská odchádzajú „čistí“. Američania mali už pred olympiádou 1968 v Mexiku podstúpiť očistnú šesťtýždňovú antidopingovú kúru v Lake Tahoe. Keďže to Kanaďan hovoril na konci osemdesiatych rokov, v rokoch anabolikového boomu a krkolomných športových pretekov východu so západom iste netrepal do vetra.

SkryťVypnúť reklamu

Aj dnes je „priekopníkom“. Londýnsky denník The Gurdian zistil, že Francis rozsiahlo publikuje v americkom magazíne s názvom, ktorý znie neuveriteľne ironicky, ale nie je vymyslený - Testosterón (názov jedného z najznámejších všeobecne dostupných anabolických preparátov). Francis okrem iného uvádza, že medaily by mali dostávať nielen športovci, ale aj vedci.

Ako to prijal Graham?

„Vždy budem Trevora rešpektovať. Ale naše názory na niektoré veci sú odlišné. Naše cesty sa rozchádzajú,“ tlmočil Marionine slová manažér slávnej dvojice Charles Wells. Kouč s jamajskými koreňmi sa zachoval grandsky: „Marion je najväčšia atlétka všetkých čias. Želám jej všetko najlepšie v novej tréningovej situácii.“ Graham hovoril galantne, ale medzi riadkami zrejme aj pravdivo. Pre Marion a Tima pôjde skutočne o novú situáciu, ťažko však predvídať akú.

SkryťVypnúť reklamu

Obaja môžu byť Grahamovi kľúčovo vďační za všetky úspechy. Jamajský Američan presvedčil zatrpknutú Marion k návratu k atletike po zlomenine nohy, ktorá ukončila jej veľmi sľubnú basketbalovú kariéru. V roku 1997 sa stala po pár mesiacoch šprintérskeho tréningu v Aténach majsterkou sveta na sto metrov. Z lenivého, i keď veľmi talentovaného Tima Montgomeryho urobil od roku 2001 pracovitého chlapíka a svetového rekordéra.

Chce svetový rekord

Marion už vlani naznačila, že by rada zaútočila na fantastický svetový rekord krajanky Florence Griffithovej-Joynerovej z Indianapolisu 1988 - 10,49 s. Aj z piety k predčasne zosnulej Flo-Jo nebude rozvádzať sporné okolnosti rekordu (za extrémne veterného počasia ukazoval vetromer zrazu nulu), až kulturisticko-špičkový nárast svalovej hmoty americkej krásavice v roku 1988 a jej nečakaný koniec športovej činnosti ešte v tom istom roku.

SkryťVypnúť reklamu

Jonesová a Montgomery skutočne mnohé nedomysleli. Túžba po dychvyrážajúcich rekordoch si už dnes nepodáva ruku so snahou uspieť za každú cenu, teda prípadne aj s dopingom. Riaditelia chýrnych mítingov naznačili dvom megahviezdam - pardón, ale s Charliem Francisom ako trénerom si vás neželáme. Prezident Medzinárodnej asociácie atletických fedrácii Lamine Diack si zavolal Marion na pohovor.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 947
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 959
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 513
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 919
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 223
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 406
  7. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 296
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 131
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu