Obaja kategoricky odmietajú obvinenia z nútenej sterilizácie rómskych žien. „Všetky sterilizácie sme robili v rámci zákona na základe žiadosti pacientok, ktoré u nás ležali. Všetko je podložené v ich zdravotnej dokumentácii,“ hovorí riaditeľ nemocnice.
Orgány činné v trestnom konaní už začali kauzu vyšetrovať. Obaja lekári, považovaní za odborníkov, vyšetrovanie vítajú. „Stojí tu tvrdenie proti tvrdeniu. Jednu vec hovoria naše pacientky, my zase tvrdíme niečo iné. Kompletná zdravotná dokumentácia je kedykoľvek vyšetrujúcim orgánom k dispozícii. Budeme radi, keď sa záležitosť čím skôr vyšetrí,“ hovorí riaditeľ.
Obaja lekári vnímajú kauzu ako nezmyselnú kampaň. „Vstupovať do regulácie takýmto spôsobom je trestný čin. Ktorý lekár by riskoval trestné stíhanie či odňatie licencie? Nikto z nás nie je samovrah, aby riskoval svoju existenciu pre to, že sa svojvoľne, bez súhlasu pacientky rozhodne sterilizovať akúkoľvek ženu,“ argumentuje primár.
V roku 2001 urobili v Nemocnici v Krompachoch 25 sterilizácií. Len v 5 prípadoch išlo o rómske ženy. V minulom roku sterilizovali 35 žien, z toho 8 rómskych žien.
„V rokoch 1990 až 1991 ma obvinili z trestného činu genocídy. Osočili ma, že som päť Rómok v pôrodných bolestiach donútil podpísať žiadosť o sterilizáciu. V tom čase som pritom na oddelení ani nepracoval. Bol som na vojne. Predstava, že budem znovu musieť podstúpiť to, čo som už raz prežil, sa mi síce nepáči, ale mám čisté svedomie a budem rád, keď sa kauza čím skôr uzavrie,“ hovorí primár Králik.
Obaja lekári odmietajú vyjadrenia, že ženy z rómskej osady rodia bez ohľadu na ich zdravotný stav cisárskym rezom. Podľa ich podkladov v minulom roku rodilo v Krompachoch 449 žien, z toho rómskych 232. Cisárskym rezom porodilo 60, len 16 z nich sú Rómky.
„Pre pôrod cisárskym rezom sa rozhodujeme v akútnych prípadoch. Záleží aj na zdravotnej indikácii. Je oveľa komplikovanejší, náročnejší a aj drahší ako prirodzený, spontánny pôrod. Takže obvinenie, že cisárskym rezom si chceme uľahčiť prácu, je absurdné.“ (sen)