
FOTO - TASR
„S úmrtím Natálie Michajlovny Dudinskej sa končí veľká éra ruského klasického tanca,“ uvádza sa v úmrtnom oznámení Mariinského divadla. Natália Dudinskaja tu začínala ako členka súboru. Bolo to v roku 1931 a prijali ju tam priamo po skončení štúdia na škole choreografie v Leningrade, dnešnom Petrohrade. Postupne si získala uznanie za stvárnenie širokého repertoára postáv, v ktorom nechýbali vedúce roly ako Odetta v Čajkovského Labuťom jazere či princezná Aurora v Šípkovej Ruženke.
V roku 1946 ako prvá stvárnila Popolušku v scénickej verzii rozprávky Konstantina Sergejeva na hudbu Sergeja Prokofieva. Dudinskaja sa vydala za choreografa, ktorý zomrel v roku 1992. Na sklonku svojej umeleckej dráhy tancovala po boku slávneho Rudolfa Nurejeva, ktorého kariéra sa v tom čase ešte len začínala.
Bola žiačkou Agrippiny Vaganovovej, legendárnej primabaleríny z čias cárskeho Ruska, ktorá vyškolila celé generácie ruských tanečníkov. V roku 1951 Dudinskaja sama začala vyučovať balet a od roku 1964 až do minulého roku bola profesorkou na Akadémii ruského baletu. K jej odchovancom patria okrem iných aj dve najuznávanejšie ruské tanečníčky - Uľjana Lopatkinová a Anastasia Voločkovová. Natália Michajlovna Dudinskaja bude pochovaná na Volkovovej cintoríne, ktorý je miestom posledného odpočinku Piotra Iľjiča Čajkovského, Ivana Turgeneva či slávneho chemika Dmitrija Mendelejeva.
„Vo svojom umení bola veľmi odvážna a silná a spolu s nami, jej nasledovníkmi, zdieľala svoj talent a obrovskú lásku k baletu,“ povedala jedna z jej žiačok, sólistka Mariinského divadla Irina Želonkinová pre televíziu NTV. (tasr, dpa)