Keďže to bude prvé hlasovanie po minuloročných parlamentných voľbách, pôjde o test dôvery voči spolkovej vláde sociálnych demokratov (SPD) a Zelených. A podľa prieskumov verejnej mienky hrozí schröderovcom dvojnásobný volebný debakel.
To vysvetľuje, prečo nebola sociálnym demokratom v kampani žiadna téma cudzia. V Hesensku urobili všetko preto, aby sa rozhodovalo o vojne a mieri. Pokušenie zopakovať úspech z parlamentných volieb, keď strach z vojny v Iraku udržal Schröderových súdruhov pri moci, bolo veľké aj pre miestnych sociálnych demokratov.
Navyše sa podobná situácia už stala - v roku 1991, keď sa začala vojna v Perzskom zálive. SPD v Hesensku sa vtedy podarilo tak vystrašiť voličov, že zmarili isté víťazstvo kresťanských demokratov (CDU). Aj preto si kancelár Schröder načasoval jednoznačné NIE zásahu proti Iraku pri hlasovaní v Bezpečnostnej rade OSN krátko pred nedeľňajšími voľbami.
Kresťanskí demokrati dali voľbám v Hesensku podtitul kancelárske: ak sa víťazom stane terajší hesenský premiér Roland Koch, má veľké šance byť budúcim kandidátom na kancelára. Hoci patrí k najkontroverznejším nemeckým politikom, podľa prieskumov verejnej mienky má jeho strana šancu zvíťaziť a získať 51 percent.
Sám Koch, ktorý sa v roku 1999 dostal k moci po kritizovanej podpisovej kampani proti dvojitému občianstvu a hral významnú úlohu vo finančnom škandále CDU, má v Hesensku povesť politika, ktorý plní predvolebné sľuby.
Napínavé budú aj voľby v Dolnom Sasku, rodnom kraji Gerharda Schrödera. V súboji tu proti sebe stoja Christian Wulff (CDU) a terajší premiér Sigmar Gabriel (SPD). Charizmatický Wulff, ktorý už voľby dvakrát prehral, bojuje o vlastné politické prežitie. Gabriel by si víťazstvom posilnil šancu stať sa v roku 2006 kandidátom na spolkového kancelára. Podľa prieskumov by mala CDU získať 48 percent a SPD 35 percent hlasov.
Vo voľbách sa bude bojovať aj o dolnú komoru parlamentu Bundesrat, ktorá je zastúpením spolkových krajín. Dolné Sasko ako jedna z najväčších spolkových krajín tu má šesť hlasov. Ak by SPD vyhrala, prišla by opozícia o väčšinu, ktorú má len od apríla minulého roka.
V nedeľu však pôjde predovšetkým o osud kancelára Schrödera, ktorého obľuba v Nemecku klesá. Ak sociálni demokrati neuspejú, dostane sa vo vlastnej strane pod veľký tlak. „Mnohí doteraz držali hubu, ale potom začnú frfľať,“ opisuje agentúra Reuters náladu v strane.
MIRIAM ZSILLEOVÁ