
Demonštranti v Abidžane protestujú proti mierovej dohode a Francúzsku, ktoré ju sprostredkovalo.
FOTO - REUTERS
Najskôr jej armáda v decembri zatarasila postup moslimských povstalcov na hlavné mesto Abidžan a zachránila tak prezidentskú stoličku Laurentovi Gbagbovi. Teraz však francúzskych občanov z Pobrežia Slonoviny vyháňajú komandá „mladých vlastencov“, prezidentových stúpencov, ktorí neprijali podpísanú dohodu. Protestujú proti tomu, aby vo vláde národnej jednoty dostali miesto aj moslimskí povstalci zo severu.
Na letisku v Abidžane čakajú na odlet stovky Francúzov, opisuje situáciu denník Libération. Šíria sa správy, že sa zakladajú malé skupiny výtržníkov a útočia na obchody a príbytky Francúzov - vraj patria ku skupine, ktorej zástupcov si pozýva prezident do svojho paláca na rokovania o novej vláde.
Air France už niekoľko dní nelieta a na letisku nepristávajú žiadne nové lietadlá. Len asi 260 žien a detí, rodinných príslušníkov zamestnancov dvoch pobočiek francúzskych bánk, malo možnosť odletieť súkromným lietadlom, ktoré im poskytla firma.
„Poburuje ma, že francúzska vláda a médiá tvrdia, že sú tam naši občania v bezpečí,“ cituje AFP Danielle Bauerovú, do ktorej domu sa pokúšali vtrhnúť mladí výtržníci. „Volali sme pomoc, ale na francúzskej ambasáde to nikto nebral. Tak sme sa museli brániť sami. Mali sme zbrane a strieľali sme do vzduchu.“
Francúzsko sa zaslúžilo o to, že prezident, ktorý je kresťan a moslimskí povstalci podpísali nedávno dohodu v Marcoussis pri Paríži. Keď sa rozkríklo, že kľúčové posty ministra obrany a vnútra by mali dostať povstalci, demonštranti zaplnili ulice. Najmenej 15 ľudí zahynulo.
Kritika sa na Francúzsko zniesla aj doma. Socialisti, ktorí založili africkú politiku Paríža na nezasahovaní, teraz kritizujú obrat pravicového prezidenta Jacqua Chiraca a jeho ministra zahraničných vecí Dominiqua de Villepina. Vraj nevzali do úvahy všetky riziká, keď sa rozhodli zasiahnuť.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ