duchovný vodca Chomejní rok pred smrťou zbavil nástupníctva. Dôvodom bolo, že Montazéri kritizoval popravy politických väzňov a porušovanie ľudských práv.
Klerik svoj dom v svätom meste šiítskeho islamu asi 125 kilometrov južne od Teheránu opustil včera ráno v sprievode dvoch synov.
80-ročný Montazéri, ktorý napriek väzneniu zostal v Iráne vplyvnou postavou, zamával stúpencom a novinárom. Následne nasadol do auta a odišiel do miestnej veľkej mešity, kde je pochovaný jeden z jeho synov, Mohamed.
Disident pod neustálym policajným dohľadom strávil presne päť rokov, dva mesiace a 11 dní.
Rozhodnutiu o prepustení začiatkom mesiaca predchádza výzva viac ako stovky reformných poslancov, ktorí sa s touto žiadosťou obrátili na prezidenta Mohameda Chattámího. Poslanci poukázali na vážne obavy o zhoršujúci sa zdravotný stav ajatolláha.
Minulý týždeň sa za zrušenie domáceho väzenia po prvý raz vyslovili aj konzervatívci. Ich denník Résalát uviedol, že pokračovanie väzby môže Iránu spôsobiť problémy.
Montazéri, známy ako jeden z posledných iránskych veľkých ajatolláhov, je vážne chorý a potrebuje osobitnú starostlivosť.
Napriek politickej izolácii a domácemu väzeniu počas uplynulých 13 rokov Montazéri zostal vplyvnou a rešpektovanou náboženskou postavou a jedným z najuznávanejších mardžaj taklidov - zdrojov vzoru, u ktorých moslimovia hľadajú náboženské vedenie. Zo svojho domu pravidelne vydával vyhlásenia, v ktorých kritizoval náboženskú hierarchiu a vyzýval k pluralizmu a tolerancii. Obhajoval aj reformy súčasného prezidenta Chattámího.
Kým reformistické kruhy okolo prezidenta Chattámího Montazériho ho podporujú, konzervatívci ho označujú za sekularistu a odsudzujú jeho kritický prístup voči ajatolláhovi Alímu Chameneímu, ktorý sa po Chomejním stal najvyšším duchovným lídrom 65-miliónovej krajiny.
(bbc, tasr)