Myslí si to predseda Európskeho parlamentu Pat Cox.
V rámci Konventu existuje totiž už teraz dohoda o celom rade otázok, ktoré ešte pred niekoľkými rokmi vyvolávali veľké spory. "Myslím si, že Konvent už teraz potvrdil, že má šancu byť potenciálne veľkým úspechom," povedal Cox v rozhovore pre TASR.
Podľa jeho slov existuje konsenzus, že EÚ bude mať namiesto viacerých zmlúv jednu ústavnú zmluvu. "Takýto konsenzus tu nikdy predtým nebol," pripomenul šéf EP. Existuje tiež široká podpora pre zjednodušenie legislatívneho systému EÚ, o ktorom sa diskutovalo desaťročia.
"Máme tiež dohodu, že Charta základných práv bude súčasťou ústavnej zmluvy. V roku 2000 v Nice bola táto téma zdrojom vážnych rozporov. Ďalej máme dohodu, že EÚ by mala mať na medzinárodnej scéne právnu subjektivitu - aj o tom sa dlhé roky diskutovalo a nikdy nebola väčšina za," vymenoval Cox doterajšie úspechy Konventu.
Tieto čiastkové, ale významné dohody podľa Coxa často unikajú pozornosti médií i verejnosti, pretože všetci sa momentálne sústredia najmä na francúzsko-nemecký návrh dvojitého predsedníctva EÚ a ďalšie atraktívne otázky týkajúce sa rozdelenia moci v únii. "Kvôli tomu často uniká podstata Konventu, radikálna transformácia EÚ, ktorá sa tu deje," dodal šéf europarlamentu, ktorý dnes navštívi Bratislavu.
Ďalším úspechom Konventu podľa neho je, že od svojho vzniku sa vypracoval na rešpektovanú inštitúciu a jediné miesto v Bruseli, kde prebieha diskusia o budúcnosti Európy. Zo začiatku podporoval myšlienku Konventu len Európsky parlament, neskôr sa pridala Európska komisia a dnes aj kedysi zdráhavá Rada EÚ posiela do Konventu ministrov zahraničných vecí, pripomenul Cox.
Šéf parlamentu si myslí, že doterajší "komunitárny systém", založený na rozdelení moci medzi tri hlavné inštitúcie EÚ, fungoval dobre a netreba ho zásadne meniť. Vyslovil sa za silnú Európsku komisiu a silný Európsky parlament.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed