
Václav Havel vyznamenania nielen rozdával, ale aj sám dostal – štátne vyznamenanie Rad bieleho dvojkríža I. triedy. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Český hosť pôsobil po náročných dňoch lúčenia unavenejšie, čo aj priznal. Schuster ho pozval, aby Slovensko navštívil ako súkromná osoba. Havel s vďakou pozvanie prijal a plánuje ho v budúcnosti využiť.
Po kole úvodných otázok dostal prezident Schuster v súvislosti s udelením najvyššieho štátneho vyznamenania otázku, aký význam má Havel pre slovenskú históriu. Schuster sa nadýchol na dlhú odpoveď. Nechal sa uniesť spomienkami a viac ako o Havlovej osobnosti hovoril o osobných zážitkoch.
„Prvýkrát sme sa stretli, keď bol pán prezident zvolený na Pražskom hrade. Mal som možnosť zblízka sledovať jeho kroky, ešte keď bol doslova nováčikom a ešte sa len hľadal. Keď prišiel prvýkrát na oficiálnu návštevu do Bratislavy v januári 1990, musel som mu na letisku povedať, kde a ako sa postaviť, pretože bol taký skromný, že nechcel vystupovať ako nový prezident.“
Pripomenul aj pomoc českého prezidentského páru počas svojej hospitalizácie v rakúskom Innsbrucku. „Ak mám byť troška osobný, bol to pán Havel a jeho manželka Dáška, ktorí mi pomohli, keď mi bolo zle.“
Prezident si zaželal, aby mohol ešte mnohým českým politikom odovzdať toto vyznamenanie. Vzápätí sa akoby opravil – „nie ja, ale moji nástupcovia, ja už to šťastie nebudem mať“. Potom svoje vyznanie ukončil slovami: „Václav Havel zostane príkladom v spoločných československých dejinách, ale aj odkedy sme samostatní.“ Český prezident po tomto vystúpení len veľmi krátko poďakoval za vyznamenanie.
MAREK CHORVATOVIČ