Keď sme v nedeľu 13. septembra 1998 pred klasickými OAKS vošli do padoku starohájskeho hipodrómu, so začudovaním sme sa zadívali na realizačný tím stajne Quo Vadis. Vedľa rakúskeho majiteľa Gerharda Schneidera a trénera Josefa Břečku totiž nestál ohlásený írsky džokej Dean McKeown, ale nám neznámy malý človiečik oblečený do zeleného dresu s červeno-čiernymi priečne pruhovanými rukávmi.
„Kto je to?“ opýtali sme sa majiteľa stajne a ten nám ticho odvetil: „Kieren Fallon.“ Jeho odpoveď nám na chvíľu vyrazila dych. To meno totiž patrilo aktuálnemu britskému džokejovi-šampiónovi, o ktorého príchode na pravý breh Dunaja málokto vedel.
Fallon sa vzápätí posadil na chrbát favoritky, tmavej hnedky Setty‘s Spirit, aby po 133 sekundách z jej sedla znechutene zoskočil. Kobyla totiž nesplnila nádeje realizačného tímu a do cieľa klasických dostihov docválala hlboko v poli premožených na desiatom mieste. Na štart v bratislavskom Starom háji mu určite nezostali dobré spomienky.
Kieren Fallon (narodený 22. februára 1965 v írskom Crusheene) vyhral prvé dostihy už v roku 1984 (Navan), na írskom šampionáte učňov v roku 1987 skončil na druhom mieste a potom sa presťahoval do Anglicka, kde s agentom Davidom Pollingtonom vytvorili nerozlučnú dvojicu (ich spolupráca trvá dodnes). Nastúpil do práce u známeho trénera Jimmyho Fitzgeralda, u ktorého predovšetkým zbieral skúsenosti a zdokonaľoval sa v jazdeckom umení. Pravidelne počas zimnej prestávky odchádzal jazdiť aj do USA a Hongkongu. V roku 1993 sa oženil s Lyndou Ramsdenovou a sezónu ukončil so šesťdesiatimi víťazstvami, z ktorých najcennejšie bolo prvenstvo na dostihoch grupy tri Solario Stakes s Island Magicom.
„Kieren má veľkú prednosť, že dokáže nechať koňa počas dostihov v pravú chvíľu oddýchnuť, ale potom ho vyburcuje k maximálnemu výkonu. V praxi to často vyzerá tak, že ním vedený kôň sa do dostihov zapojí až na posledných dvesto metroch,“ hovorí o ňom svetoznámy britský tréner sir Henry Cecil, s ktorým Fallon začal spolupracovať v roku 1997.
Táto kooperácia sa džokejovi vyplatila, veď v tomto roku nazbieral 202 víťazstiev (zaradil sa do Klubu dvestovkárov), s Embasym, Borgiou a Alim Royalom vyhral prvé tri dostihy grupy jeden a prvý raz sa stal britským jazdeckým šampiónom. V nasledujúcich dvoch rokoch titul obhájil s 204, respektíve 202 víťazstvami a isto by v zbieraní titulov pokračoval, keby ho v lete roku 2000 na letnom mítingu v Ascote nepostihlo ťažké zranenie ramena, ktoré ho do konca sezóny vyradilo z aktívnej činnosti.
Tichý, introvertný, ale veľmi ctižiadostivý malý muž sa po uzdravení vrátil do dostihového sedla, prijal angažmán od ďalšieho svetoznámeho trénera Michaela Stouta a na konci sezóny 2001 sa vrátil na britský jazdecký trón (166 víťazstiev). Len jeho najbližší priatelia vtedy už tušili, že džokej plný fyzických síl a disponujúci obrovským talentom má aj jednu veľkú slabosť - náklonnosť k alkoholu.
„Kieren dosiahol v posledných šiestich rokoch mnohé skvelé víťazstvá, z ktorých najvýznamnejšie boli prvenstvá na klasických anglických a írskych dostihoch: 1000 Guineas a 2000 Guineas, Derby a Oaks, päť titulov britského šampióna a úspešný bol aj v zahraničí, čo pravdepodobne psychicky neuniesol,“ konštatoval tréner Michael Stoute a prvému džokejovi vo svojej stajni odporučil, aby bezodkladne absolvoval protialkoholické liečenie.
A ako zareagoval Kieren, ktorého britskí bookmakeri považovali za hlavného kandidáta na zisk titulu jazdeckého šampióna aj v roku 2003?
„Uvedomil som si, že alkohol mi berie radosť z práce, a preto som sa rozhodol urobiť s tým niečo skôr, ako bude neskoro,“ povedal pred niekoľkými dňami Fallon a v tichosti odišiel do súkromného sanatória, kde sa podrobí protialkoholickej liečbe.