
Americkí vojaci kráčajú popri múre oddeľujúcom americkú základňu v Južnej Kórei. FOTO - REUTERS
SOUL - Posledný pokus Južnej Kórey zmierniť krízu okolo severokórejského jadrového programu priniesol ďalšie veľké sklamanie. Severokórejský vodca Kim Čong-il juhokórejského emisára Im Tong-wona vôbec neprijal a prostredníctvom svojich spolupracovníkov mu odkázal len mnohokrát opakované: KĽDR naďalej považuje za jediný spôsob riešenie priamy dialóg so Spojenými štátmi.
Juhokórejskému vyjednávačovi po návrate z KĽDR neostávalo nič iné, ako povedať, že hľadanie riešenia krízy bude „veľmi ťažké a zdĺhavé“. Každopádne však rýchlo uvítal správu amerického prezidenta Georgea Busha o stave únie, v ktorej opäť padli slová o dôležitosti mierového riešenia vzťahov s komunistickým štátom diplomatickými prostriedkami. Podobne reagovalo aj juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí.
Mnohí pozorovatelia pripomínajú, že snaha Severnej Kórey riešiť krízu rozhovormi s USA nie je úprimná. Potvrdzuje to aj včerajšia výzva KĽDR Spojeným štátom, aby stiahli svoje jadrové zbrane z Južnej Kórey. Podľa agentúry Reuters však Pchjongjang požaduje niečo, čo Washington oznámil, že urobil už pred 12 rokmi. Zdá sa preto, že požiadavka zverejnená oficiálnou agentúrou KCNA je novým pokusom, ako nasadiť Spojeným štátom nálepku toho, kto je skutočnou vojenskou hrozbou v kríze.
(čtk, mm)