
„Smrť Šaronovi,“ hlása nápis na múre v meste Nábulus, ktoré spolu s ostatnými mestami na západnom brehu Jordánu kontroluje izraelská armáda. FOTO – REUTERS
Palestínčania boli rozčarovaní, že Izraelčania opäť hlasovali za „vojenské riešenie“, výsledok utorkových volieb ich však neprekvapil. „Všetko bude zlé a potom ešte horšie, mierový proces bude zablokovaný a situácia sa bude ďalej zhoršovať,“ cituje AFP reakciu palestínskeho vyjednávača Sájiba Irikáta na znovuzvolenie Ariela Šarona. Mnohí sa boja, že Šaron teraz už nebude mať zábrany a, nedbajúc na riziká strát na ľudských životoch, podnikne veľa ráz odkladanú operáciu v pásme Gazy – v jedinej časti palestínskej autonómie, ktorú jeho armáda ešte neobsadila a neprečesala v pátraní po teroristoch. „Obsadenie Gazy je to posledné, čo mu ostáva. Nič iné už nemôže urobiť,“ hovorí pre Reuters Usáma Alí, učiteľ z Gazy.
Irikát však tvrdí, že rešpektuje demokratickú voľbu Izraela a vyzýva ho, aby sa vrátil za rokovací stôl. Palestínskym politikom sa po utorkových voľbách vzďaľuje perspektíva politického riešenia, čo ich ďalej zneisťuje v ich vlastných politických problémoch. Šaron v tejto chvíli odmieta rokovať. „Čakajú nás zložité dni. Musíme sa na ne pripraviť s veľkou inteligenciou, zjednotiť naše rady a konať rozvážne, aby sme mohli čeliť novej vláde,“ hovorí poradca palestínskeho vodcu Nabil Abú Rudejná.
Na pokračovanie izraelských vojenských akcií ponúkajú jednoduchú odpoveď ozbrojené skupiny, ktoré teraz sebavedome šíria svoj odkaz. „Je to prehra všetkých, ktorí verili mieru. Eskalácia bude v blízkej budúcnosti určujúca. Nie je iné riešenie ako odpor,“ vyhlasuje Abdul Azíz Rantisi, šéf skupiny Hamas v Gaze.
Rovnako zmýšľa aj ďalšia teroristická skupina Islamský džihád. „Šaron nemá politický program, jeho program je pokračovať vo vojne. Aby sme mu mohli čeliť, treba pokračovať v odpore,“ vyhlasuje jej šéf Muhammad Hindí. Práve v deň izraelských volieb obe skupiny odmietli v Egypte zastaviť atentáty.
„Keď Izrael vstúpi do Gazy, budú tisíce obetí. A ich vnúčatá si to budú pamätať a budú mať v hlavách iba pomstu. Všetci tunajší extrémisti chceli, aby Šaron ostal,“ komentuje situáciu v izraelskom denníku Haarec istý arabský novinár.
Arafatov poradca Ahmad Abdul Rahmán však nestráca nádej. „Nevnímam Šaronovo víťazstvo ako posledné slovo Izraelčanov. Bolo to bezprostredné rozhodnutie a nebude trvať dlho.“ (kl)