Odídenci najmä z radov primátorov teda dostanú slušné peniaze, lebo slušné boli aj ich platy. Trenčiansky exprimátor Jozef Žiška napríklad dostal odstupné 473-tisíc korún. Na účet bývalej primátorky Novej Dubnice Evy Antošovej, ktorá je dnes poslankyňou Národnej rady, príde 350-tisíc korún. „Je to zo zákona. Ani ja, ani ostatní bývalí primátori tým zákon neporušujú,“ pripomenula.
Zmena miesta sa vyplatila aj bývalému starostovi bratislavského Starého Mesta Andrejovi Ďurkovskému, ktorý po zvolení za primátora Bratislavy dostane takmer 300-tisícové odstupné.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora hovorí, že v našej spoločnosti je to tak zavedené. „Keď prepúšťate pracovníka, musíte mu dať odstupné.“ Odstupné má podľa neho exstarostovi vynahradiť stratu spôsobenú hľadaním si nového zamestnania. „Aby mal čas sa zamestnať.“
„Aj starosta malej obce musí rátať s tým, že je to politika, a nemôže sa spoliehať na to, že má poistku. Aký je tam pocit zodpovednosti, aký je tam vzťah voči tomu, čo robí?“ hovorí právnik Milan Galanda. Nárok na odstupné starostom neupiera, viac mu to prekáža u vrcholových politikov. „Ľudia, ktorí idú do politiky, majú skôr čakať nevďak ako vďaku. Štátne a verejné rozpočty by nemali byť istotou, keď to nabudúce nevyjde,“ myslí si.
Najmä v malých obciach, ktoré nemajú peniaze, to však ľudia môžu považovať za nehospodárne. Podľa Sýkoru existuje riešenie, zákon obecnému zastupiteľstvu umožňuje schváliť starostu na úväzok. „Nikde nie je napísané, že obec má mať starostu ako profesionála.“
Na odstupné má nárok aj starosta, ktorý obec zadlžil. Podľa Sýkoru sa tomu dá vyhnúť lepšou kontrolou obecného zastupiteľstva, v najhoršom prípade sa poslanci môžu obrátiť na súd. „Nech mu to zrátajú, nech ho odsúdia a možno bude musieť obci vrátiť viac, ako dostal na odchodnom.“ Ak ho odsúdia za trestný čin, zaniká mu mandát a odstupné nedostane.
Bývalí starostovia sa podľa zákona môžu vrátiť k svojmu pôvodnému zamestnávateľovi, ale podľa Sýkoru to nie vždy ide. „Pôvodný väčšinou už zanikol.“ Mnohí boli starostami nepretržite od roku 1990, niektorí začínali ako predsedovia národných výborov. Galanda tvrdí, že takýto „celoživotný“ starosta môže mať pri hľadaní si zamestnania problémy. „V podstate nemá nijakú kvalifikáciu.“ (joč)
Výška odstupného
* päťnásobok jeho priemerného platu, ak vykonával funkciu štyri roky,
* štvornásobok jeho priemerného platu, ak vykonával funkciu tri roky,
* trojnásobok jeho priemerného platu, ak vykonával funkciu dva roky,
* dvojnásobok jeho priemerného platu, ak vykonával funkciu jeden rok,
* priemerný mesačný plat, ak vykonával funkciu viac ako šesť mesiacov.