Murakami, liečiteľ moderných duší

Haruki Murakami sa v našom svete nikdy nemohol cítiť dobre. Ani ako jedináčik na školskom dvore v japonskom Kobe, ani pri stole so svojimi rodičmi, profesorkou a profesorom literatúry. Dôležitejšie než dievčatá boli preňho noci s Dostojevským, Kafkom, ...


FOTO – MARIÁN ETTLINGER


Haruki Murakami sa v našom svete nikdy nemohol cítiť dobre. Ani ako jedináčik na školskom dvore v japonskom Kobe, ani pri stole so svojimi rodičmi, profesorkou a profesorom literatúry. Dôležitejšie než dievčatá boli preňho noci s Dostojevským, Kafkom, s klasickou hudbou a džezom. „Pomaličky som objavoval vlastný svet. Veľmi osamelý. A veľmi príťažlivý. Svet plný zvodov.“ Český prekladateľ Tomáš Jurkovič vydal v Odeone prvotinu Haruki Murakamiho Nórske drevo. V priebehu tohto roku preloží tri jeho ďalšie knihy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Murakami študoval literárnu vedu v Tokiu, otvoril si džezovú krčmu, oženil sa, preložil do japončiny najznámejších amerických autorov, vydal Nórske drevo a presťahoval sa do Spojených štátov, aby sa po plynovom útoku fanatických stúpencov sekty Óm šinrikjó v tokijskom metre vrátil späť. Keďže si myslí, že spisovateľ musí byť zdravý, aby mohol vymýšľať zdravé príbehy, behá maratón, ak práve nesedí vo svojom Porsche. V Európe o ňom napísali, že jeho život je „tancovať a tancovať, kým hudba hrá“.

Jeho romány sú akoby napísané podľa motta japonského automobilového priemyslu: Nič nie je nemožné. Ľudia prechádzajú stenami, navštevujú mŕtvych, dvom zaľúbeným sa sníva o nežnej noci - a na druhé ráno sú presvedčení, že sa skutočne milovali. Sú to opravovne moderných duší, ktorým sa stratil raj na zemi - a hľadajú ho inde.

SkryťVypnúť reklamu

Vynašiel ženské uši, čo menia svet, sídla masmédií s chodbami, v ktorých „sa schováva moc“. Sú tu prežúvajúci výrastkovia s hlúpymi otázkami, hotely, v ktorých sa ubytuje iné Ja, a znovu a znovu vášne monumentálnych rozmerov. Tie zväčša zostávajú nenaplnené, ale to nie je žiadny problém: autor ich napĺňa tým, že milujúci prebehnú do iného sveta. Uňho vždy všetko so všetkým súvisí. Trhá hranice medzi vedomím a nevedomím, spochybňuje to, čomu hovoríme skutočnosť.

„Nasledujem drive príbehu,“ vysvetľoval raz americkým novinárom. „Štartujem s prázdnym papierom a som napätý, aké postavy sa objavia a aké zasa zmiznú. Vlastne si myslím, že moje príbehy píše niečo iné - a som si dosť istý, že to iné je vo mne.“ Je to samá náhoda, tak ako život.

Občas ho trápi, či jeho vymyslenému svetu môže vôbec niekto rozumieť. Ale napriek tomu budí skrytú kolektívnu túžbu: je to bestsellerový autor. Nórske drevo, Underground, Južne od hraníc, na západ od slnka či Miláčik Sputnik sa predávajú v miliónových nákladoch. Najlepšie mu rozumejú v Japonsku, krajine, v ktorej, ako píše, „skutočnosť susedí s neskutočnosťou“, kde na toaletách v predsieni potláčajú ľudské zvuky zvukmi vodopádov, morského prílivu alebo Bachovými fúgami - podľa toho, čo si vyberiete, v krajine, kde tmavou zapľuvanou chodbičkou vo výškovej budove prídete do luxusnej reštaurácie. „Rozdiel oproti západnej kultúre je v tom,“ hovorí, „ako zaobchádzame s podvedomím, pre nás je to úplne prirodzené.“

SkryťVypnúť reklamu

Tie knihy sa však dobre predávajú všade - možno preto, že jeho postavy sú medzinárodné: pijú kolu, počúvajú Dylana či Rossiniho. Japonskí kritici ho prekliali ako pop-spisovateľa. A on zatiaľ navrhuje novú hierarchiu hodnôt: „Po vojne sme stavili na disciplínu, prácu a úspech - ale dodnes nemáme morálne súradnice.“

Čo sa stane, ak reálny svet z celej sily narazí do vymysleného? Tak ako 11. septembra 2001 či v marci toho istého roku, keď pri atentáte sekty Óm šinrikjó v tokijskom metre zahynulo dvanásť ľudí. Vtedy vydal Underground - knihu rozhovorov s obeťami a zamestnancami metra. „Zlo je vždy súčasťou dobra. Je to spoločenské pravidlo, že nikto nie je nevinný.“ No nepovažuje sa za politického literáta: „Tóny skutočnosti sú stále hlasnejšie a zmenili ma. Doteraz som vedel klásť napínavé otázky. Teraz hľadám odpovede.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 750
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 582
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 608
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 581
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 369
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 107
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu