Rok po porážke fundamentalistického režimu talibov v Afganistane zasiahli moslimskí duchovní proti káblovej televízii. Muhammad Junus, vodič jednej z mnohých humanitárnych organizácií v Kábule, mal káblovú televíziu už vlani, keď sa v meste objavil prvý podnikavý operátor.
Od minulého týždňa sa musí uspokojiť len so štátnym vysielaním. Predseda Najvyššieho súdu Afganistanu, vážený duchovný Fazel Hadži Šinvarí, po sporoch rozhodol, že káblová televízia bude zakázaná.
„Je to hlúposť. Mulláhovia majú pravdu, že sú tam nepekné scény a obnažené ženy, ale ak niekto chce, môže si takéto filmy zaobstarať vo videopožičovni. Ja som sa na káblovú televíziu pozeral rád, a keď sa tam dialo niečo nemravné, deti, vnuci, žena i nevesty rýchlo odišli,“ hovorí smutne Muhammad Junus a dúfa, že sa situácia nejako vyrieši. Rovnako ako päť spoločností, ktoré káblovú televíziu prevádzkovali.
Podľa Najvyššieho súdu však práve občania požadovali zastavenie vysielania, pretože v západných filmoch boli obnažené ženy a sexuálne scény. V prudérnom Afganistane je za nemravnú považovaná i scéna s letmým bozkom a za odhalenú žena v šatách s ramienkami. V štátnej televízii filmy starostlivo vyberajú, ale i tak sa občas objaví citlivý moment - cenzori podobné akcie prekrývajú obrázkami kvetov. Problémy majú i s vysielaním starých hudobných estrád z čias komunistického vodcu Nadžibuláha. Vtedy sa časť žien obliekala európsky, a keď kamera skĺzla na divákov v prvých radoch, niektorým dámam bolo vidieť aj kolená. Dnes je niečo také pre Afgancov ako pornofilm, a preto treba cenzurovať vlastnú históriu a diváčky prekryť napríklad tulipánmi.
„Majú pravdu v tom, že niektorým ľuďom to prekáža. Sused ku mne prestal chodiť na čaj odvtedy, čo mám káblovú televíziu. Je mu to odporné,“ priznáva Muhammad Junus.
Už v decembri 2002 podobný problém riešili v Džalalabade, kde po sťažnostiach zakázali jedinú káblovú televíziu v provincii. „Sme Afganci, moslimovia, v našej krajine platia afganské zákony,“ vyhlasuje sudca Šinvarí. V provincii Herát guvernér Ismail Chán rozhodol, že dievčatám na vysokých školách nesmú prednášať muži. Takmer tým ženám znemožnil vysokoškolsky sa vzdelávať, pretože odborníčok, ktoré by ich mohli učiť, je veľký nedostatok.
Spory o káblovú televíziu, vystupovanie speváčok na verejnosti, ktoré bolo zakázané už vlani v lete, i vzdelávanie dievčat sú spormi medzi prozápadným a tradičným krídlom vo vláde Hamída Karzaja. Ten je známy modernými názormi, ale nemôže si dovoliť presadzovať výstrelky, ako je káblová televízia. Afganci sú na vnucovanie cudzích vplyvov veľmi citliví a tradícia ako zahaľovanie žien či mnohoženstvo existovali dávno pred talibmi.