Česká republika má v Kuvajte chemickú jednotku. Požiadavky USA dostala už pred pár týždňami, teraz jednotku posilňuje. Čo chceli Spojené štáty od Českej republiky?
„Naši chemici sú v Kuvajte už dlhšie, ale ich nasadenie sa netýkalo Iraku. Prišla požiadavka na zvýšenie počtu chemikov. Parlament rozhodol, že jednotka naďalej ostáva v Kuvajte v súvislosti s Afganistanom a rozšírilo sa to na ochranu Turecka a Izraela. Kapacita sa zvyšuje na úroveň práporu. Nasadenie v prípadnej operácii proti Iraku je možné, ak by bolo civilné obyvateľstvo ohrozené irackým útokom zbraňami hromadného ničenia, a ak by došlo k operácii na presadenie rezolúcie OSN a spojenecké jednotky by sa ocitli pod hrozbou nasadenia týchto zbraní.“
Hovorí sa už v Čechách, či chemici budú v prvej línii?
„Česká jednotka tam funguje najmä ako odstrašujúci faktor pre Irak a na upokojenie Kuvajtu a obyvateľov zálivu. Je to silný expertný tím, ktorý je schopný identifikovať, zachraňovať a brániť. Ak by sa spojenecké jednotky ocitli pod hrozbou útoku chemickými zbraňami, jednotka sa môže pohybovať v horúcej zóne a zachraňovať.“
Každá americká jednotka by mala mať svojich chemikov. Potrebujú aj cudzích?
„Naša jednotka v Kuvajte predstavuje významnú kapacitu, pokiaľ ide o ochranu pred zbraňami hromadného ničenia. Predstavuje niečo, čo armáda Spojených štátov nemá, preto tam je.“
Je teoreticky možné, že slovenskí chemici by mohli posilniť vašu jednotku v Kuvajte?
„Neviem, aká je kompatibilita technického vybavenia. Z mojej odpovede nevyplýva ani nie, ani áno. Naša jednotka je tam prakticky už rok, dlhodobo sa zžíva s americkým spôsobom velenia a podobne.“
Myslíte, že slovenskí vojaci nemajú primerané vybavenie?
„Faktom je, že americké velenie tvrdí, že česká jednotka má špičkovú výkonnosť. Je tam aj drobná nemecká jednotka, ktorú česká ďaleko presahuje svojimi schopnosťami. V Čechách je výcvikové centrum, ktoré používajú armády z celej Európy.“
Aká je atmosféra v Kuvajte?
„Najväčšia obava z vojny bola koncom novembra. Kuvajt je v zložitej situácii, pretože celá dospelá populácia vie, že keby nebolo americkej operácie v roku 1991, Kuvajt by už neexistoval. Je tam však obrovský podiel mladých ľudí vyštudovaných na západných školách a tí si na vojnu nepamätajú.“
RICHARD FILIPKO