Podľa ľudí z Bieleho domu v nej prezident nemal zaveliť do útoku a nemal ani povedať, kedy tak urobí. Už pred jeho vystúpením však bolo jasné, že sa začína posledná etapa predvojnových príprav: Bush začal presviedčať Ameriku a svet, že odstrániť Saddáma Husajna jednoducho treba.
Nečakane mu v tom pomohli inšpektori. Ich pondelňajšia správa bola kritická a ukázala na hlavný problém: Irak síce spolupracuje, ale ešte ani len nezačal s odzbrojovaním. A o to Američanom ide.
Bush mal svoj prejav napísaný už v nedeľu. Ľudia, čo mu ho pripravovali, nechali údajne už len jedno biele miesto: čakalo sa na správu Hansa Blixa a Muhammada Baradeja. Včera si Bush vyskúšal oblek a spokojne mohol zaplniť aj poslednú medzeru.
Najmä Blix mu ponúkol niekoľko argumentov. „Blix predniesol obvinenie Saddáma Husajna. Je to dôveryhodnejšie, keď to povedal on, ako keby to mal urobiť Bush,“ povedal denníku The New York Times bývalý Clintonov poradca pre Irak a jeden z najrešpektovanejších amerických analytikov Kenneth Pollack.
Amerika a Británia sa zhodli, že po správe inšpektorov sa vojna priblížila. Ich partneri v bezpečnostnej rade - Francúzsko, Čína a Rusko - to však tak nevnímajú. Pre nich bola správa potvrdením ich pozície: inšpektori potrebujú ešte čas. Hrozba Iraku nie je podľa nich taká akútna.
Bush sa preto sústredil na kľúčovú otázku: Prečo práve teraz?
Z jeho okolia unikli informácie, že práve teraz znamená najskôr o dva týždne. Tak dlho ešte môžu pokúšať inšpektori šťastie. Potom sa vojna skutočne priblíži na dosah.
O tom, že k nej má dôjsť, je podľa odborníkov rozhodnuté už dávnejšie. Na budúci týždeň by mal Bush oznámiť aj podrobnosti, ako a kedy by k tomu malo dôjsť.
Svoju pozíciu chce podľa denníka The Washington Post posilniť zverejnením spravodajských informácií, ktoré podľa Bieleho domu dokazujú, že Irak skrýva a presúva pred inšpektormi zakázané zbrane.
Blixove argumenty
Za zásah:
- Irak nepovolil prelety amerických špionážnych lietadiel U2.
- Nezaistil výsluchy vedcov v súkromí a ukrýval dokumenty.
- Nedoložil, kde sú látky ako antrax, nervový plyn VX a komponenty na biologické zbrane.
- Nedoložil, kde je 6500 chemických bômb, ktoré zostali po vojne s Iránom.
- Nevysvetlil nález 12 chemických hlavíc.
- Ilegálne doviezol 380 raketových motorov a testoval rakety s doletom väčším ako 150 kilometrov.
Proti zásahu:
- Neobjavili žiadny jadrový program, a to aj napriek tomu, že Američania a Briti vlani tvrdili opak.
- V Iraku nenašli priamy dôkaz.
- Irak dobre spolupracuje pri poskytovaní prístupu na vyžiadané miesta.
- Rozhovory v súkromí odmietli sami vedci.
- Aj napriek britským tvrdeniam, že Irak má chemické zbrane pripravené na odpálenie počas 45 minút, nenašli žiadne rozmiestnené chemické zbrane.
Zdroj: bbc