BRATISLAVA – Neplatenie výživného na deti je na Slovensku jedným z najčastejších trestných činov. Napriek tomu, že zaň oficiálne hrozí väzenie na jeden až dva roky, vinníci vyviaznu spravidla len s podmienkou.
Stačí, keď pred súdom prejavia účinnú ľútosť a uhradia aspoň časť dlžnej sumy.
„Ja som za najtvrdšie opatrenia, aby išli aj do väzenia. Dnes je neplatenie výživného prakticky beztrestné,“ hovorí podpredsedníčka parlamentu Zuzana Martináková, ktorá sa tomuto problému venuje.
V Česku sa na určenie výživného presne zisťuje celkový stav majetku. Podľa Martinákovej to vymysleli výborne: pokiaľ platiaci rodič nepreukáže všetok svoj hnuteľný aj nehnuteľný majetok, súd mu môže určiť výživné až do 60-tisíc korún. „To si každý radšej rozmyslí a majetok pred súdom radšej hodnoverne prizná.“
Hoci zákon o rodine hovorí, že deti majú právo na životný štandard oboch svojich rodičov, skutočnosť často býva iná – priemerné výživné u nás bolo podľa posledných údajov z roku 2001 len 1292 korún. Zákon sa síce má zmeniť, ale v tomto roku to ešte určite nebude.
Motívom neplatenia výživného býva často neschopnosť vyrovnať sa s rozchodom. Mnohí rodičia majú potom pocit, že platia svojmu bývalému partnerovi, a nie svojim vlastným deťom. Pre rodičov, ktorí sa nemôžu na výživnom s partnerom dohodnúť a nemôžu si dovoliť advokáta, existuje aj bezplatná právna pomoc.
Autor: Zora Handzová