"Ministerstvo školstva v súčasnosti pripravuje materiál, ktorý by sa mal na rokovanie vlády dostať v júni," povedal pre TASR Fronc. Zriadenie maďarskej univerzity, ktoré vyplýva z Programového vyhlásenia vlády, má však už konkrétnu podobu. Ide o projekt na zriadenie Univerzity Jána Selyeho v Komárne, ktorý vypracovala Zmiešaná komisia Ministerstva školstva SR a Univerzitného strediska Jána Selyeho. Do medzirezortného pripomienkového konania ho predložil vicepremiér Pál Csáky. Konečné rozhodnutie v otázke zriadenia maďarskej univerzity závisí od Akreditačnej komisie, ktorá jednotlivým študijným odborom udeľuje akreditácie. Podľa nového vysokoškolského zákona študenti nemôžu študovať na neakreditovaných študijných odboroch.
Vysoká škola na prípravu občanov maďarskej národnosti, tzv. maďarská univerzita počíta na začiatku s tromi fakultami - Fakultou hospodárskych vied, Teologickou fakultou J. Calvina a Pedagogickou fakultou. Predpokladané náklady na jej zriadenie sú 100 miliónov korún. Hlavným vyučovacím jazykom bude maďarčina. Slovenský jazyk by mali absolventi ovládať na úrovni odborného jazyka.
Univerzita, ktorá ponúka bakalárske i magisterské štúdium, bude vychovávať učiteľov základných a stredných škôl, teológov, katechétov, odborníkov vo finančníctve, komunikácii, informatike, obchode a manažmente. Popri vzdelávaní sa bude sústreďovať na vedu a výskum.
Základom vznikajúcej univerzity je Teologický inštitút J. Calvina v Komárne a Schola Comaromiensis s konzultačnými strediskami Univerzity ekonómie a štátnej správy Budapešť a Vysokej školy pedagogickej v Gy‹ri.
Zriadenie maďarskej univerzity v Komárne autori projektu odôvodňujú vysokou nezamestnanosťou, ktorá v mnohých regiónoch južného Slovenska presahuje 30 percent. Upozorňujú tiež na to, že podiel občanov maďarskej národnosti vzhľadom na podiel na celkovom počte obyvateľstva Slovenska vo vysokoškolskom vzdelávaní je oveľa nižší.