Z balíka odmien sa jej neušlo nič (ak nerátame odmeny za víťazstvá v jednotlivých disciplínach). Dotované boli totiž len prvé tri miesta. Včera už slovenská jednotka oddychovala na Slovensku.
Nie je vám ľúto, že ste sa medzi prvú trojku napokon nezmestili?
„Čoby nie. Rada by som tam bola, ale asi už prišiel rad na iných. Nemôžem sa však sťažovať, veď vlani som to celé vyhrala a aj predtým sa mi darilo. Navyše som nebola zdravotne v poriadku a v takom prípade sa len ťažko dajú dosahovať maximálne výkony.“
Z celkového víťazstva a zisku 50-tisíc dolárov sa medzi ženami tešila Britka Alison Sheppardová, ktorá bodovo najhodnotnejší výkon zaplávala na krauliarskej päťdesiatke práve v berlínskom finále. Čakali ste to?
„Bola jednou z adeptiek. Päťdesiatka je disciplína aj o náhode a Alison to v Nemecku vyšlo.“
Bol tento ročník Svetového pohára divácky atraktívny?
„Bol. Hľadisko bolo často vypredané. Organizátori robili všetko pre to, aby úroveň jednotlivých kôl stále stúpala.“
Považujete konečné odmeny za dostačujúce?
„Za celkové víťazstvo je 50-tisíc dolárov málo. V porovnaní s ostatnými športmi hotová almužna. Plavci totiž musia na jednotlivé kolá cestovať za vlastné a série sú poriadne dlhé. A možno mohli byť odmeny odstupňované aj hlbšie ako len do tretieho miesta. Na druhej strane, toľko peňazí ako túto sezónu, ešte pre plavcov nebolo.“
Internetová stránka FINA (Medzinárodná plavecká federácia) už oznámila, že ďalší ročník Svetového pohára bude mať až deväť kôl. Plávať by sa prvý raz malo v Kórejskej republike i v juhoafrickom Durbane. Dotácia vraj prekročí milión dolárov. Čo vy na to?
„Snaha federácie je sympatická, ale milión, keď na každom mítingu je 32 disciplín, sa rýchlo rozdrobí. Je však dobré, že podobný seriál existuje, i keď je časovo i finančne veľmi náročné ho absolvovať.“
Viete si predstaviť niečo podobné aj v dlhom bazéne?
„Bolo by to fajn, ale ako hovorím, je to z ekonomického hľadiska dosť nereálne. Len málo federácií si môže dovoliť také vysoké náklady.“
Čo vás čaká v nasledujúcich dňoch?
„Týždeň budem doma v Piešťanoch a potom ma čaká štrnásť dní prípravy v Tatrách. Šestnásteho februára sa vraciam do Dallasu.“
RASTISLAV HRÍBIK