BRATISLAVA – Od marca by sa malo začať platiť 20 korún za každú návštevu v ambulancii lekára – či už obvodného, alebo špecialistu. Za návštevu pohotovosti to bude ešte viac – 40, 50 alebo 60 korún.
S návrhom, aby si pacient priplatil za pohotovosť, prišli poslanci parlamentu v diskusii s ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom. Jeho návrh zákona o zdravotnej starostlivosti poplatky za pohotovosť neplánoval. Poslanci namietajú, že pohotovostné služby sú veľmi často zneužívané. „Uvažovali sme, že by pohotovostné služby boli dvoj- alebo trojnásobkom toho, čo sa bude platiť v ambulancii, aby sa obmedzilo zneužívanie,“ povedala predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Anna Záborská.
Lekári pripúšťajú, že pohotovostné služby sú zneužívané – chodia tam napríklad ľudia, ktorým sa nechce čakať v ambulancii, a dúfajú, že na pohotovosti ich ošetria skôr. Alebo prídu s banálnym problémom či zanedbaným dlhšie trvajúcim problémom. Naozaj akútni pacienti musia potom čakať kvôli tým, čo sú tam z pohodlnosti.
O efektivite zavedenia poplatkov však lekári pochybujú. Aj preto, aby sa nestalo, že po zavedení poplatkov na pohotovosť neprídu ani tí, ktorí pomoc naozaj potrebujú, a ich stav by sa tým mohol skomplikovať.
„Na pohotovosť chodia aj takí, ktorí sem nepatria – napríklad dieťa má tri dni podvrtnutý členok, ale prídu s ním až v sobotu na pohotovosť, alebo už týždeň rovnako kašle. Neviem si v praxi dobre predstaviť, ako budem vyberať poplatok,“ hovorí detská lekárka Vlasta Vnuková z pohotovostnej služby v Žiline.
Plateniu poplatkov nie sú naklonení ani zubní lekári – Slovenská komora zubných lekárov s ním nesúhlasí, rovnako ako s návrhom aby si pacient u zubára všetko platil v hotovosti. „Myslíme si, že pacienti, ktorí sa o svoj chrup starajú, by mali mať ošetrenie hradené poisťovňou, tí, ktorí nie, by mali byť znevýhodnení, rovnako aj tí, ktorí pohotovosť zneužívajú,“ hovorí doktorka Eva Baumgartnerová.
Poplatok za pohotovosť je zatiaľ len návrhom, o ktorom budú poslanci ešte diskutovať. Minister Zajac podľa hovorcu Tomáša Szalaya pripúšťa, že ho zaradí do svojho návrhu zákona. Zatiaľ však nebol zapracovaný ani ako pozmeňovací návrh. Zákon o zdravotnej starostlivosti sa bude schvaľovať vo februári. Ministerstvo tvrdí, že najchudobnejších sa plánované poplatky nedotknú – tí, čo budú uznaní za ľudí v hmotnej núdzi, platiť nebudú. Ostatní podľa ministra ich platenie zvládnu.
BARBORA TANCEROVÁ