
Spor sa krúti okolo predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina (vľavo).
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Ján Drgonec a Peter Brňák, zástupcovia Súdnej rady v konaní pred Ústavným súdom vo veci ústavnej sťažnosti Sergeja Kohuta, vzniesli námietku zaujatosti. Namietajú predpojatosť predsedu Ústavného súdu Jána Mazáka a senátu, ktorý vydal predbežné opatrenie neumožňujúce vymenovať prezidentovi Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu.
U sudcu spravodajcu Alexandra Bröstla namietajú, že rozhodnutie vydal ešte pred tým, ako radu požiadal o predloženie uznesenia o voľbe Harabina. O predpojatosti Mazáka majú svedčiť jeho vyjadrenia pre médiá.
Zaujatosť senátu si Drgonec vysvetľuje tým, že sudcovia išli mimo zákona a vidí za tým túžbu vyjsť v ústrety Kohutovi. „Skutočne sa nedá dobromyseľne vysvetliť taký rozsiahly profesionálny výbuch, aký urobili,“ vyhlásil Drgonec.
Drgonca a Brňáka vymenoval za zástupcov rady pred Ústavným súdom Harabin. Niektorým jej členom sa takýto postup nepáčil. Tvrdili, že by malo ísť o kolektívne rozhodnutie. Z toho dôvodu rada včera o tejto otázke hlasovala.
Za už vymenovaných zástupcov hlasovalo 16 z 18 členov Súdnej rady. Dvaja sa hlasovania zdržali. Rozhodlo sa aj o tom, že predseda rady bude mať aj v budúcnosti právomoc vymenúvať jej zástupcov v konaní pred súdom.
Súdna rada sa na včerajšom rokovaní uzniesla na tom, že pri voľbe predsedu Najvyššieho súdu nebola porušená ústava. Tento záver dala na vedomie aj prezidentovi, ktorý by mal 11. februára Harabina vymenovať. Podpredseda rady Jozef Hrabovský sa domnieva, že prezidentovi v tom ani v súčasnosti nič nebráni.
Okrem otázky ústavnej sťažnosti Kohuta sa rada venovala aj personálnym otázkam sudcov. V jednom prípade súhlasila s disciplinárnym konaní voči sudcovi krajského súdu. (rp)