Čínski vedci objavili skamenené pozostatky pravekého opereného dinosaura, ktorý mal dva páry krídiel. Podľa ich názoru nález vysvetľuje, ako vznikla schopnosť vtákov lietať. Operenec dostal meno Microraptor gui, meral asi meter a bol schopný lietať zo stromu na strom. „Nový skamenený nález poskytuje najlepší dôkaz prechodu od dinosaurov k vtákom. Znamená spojnicu medzi nelietajúcimi dinosaurami a vtákmi schopnými letu,“ hovorí Sien Siou z Čínskej akadémie vied v Pekingu.
Paleontológovia takmer celé storočie diskutovali o tom, či sa o schopnosť lietať zaslúžili tvorovia žijúci na stromoch, ktorí boli schopní kĺzavého letu, alebo zvieratá žijúce na zemi, ktoré dokázali vzlietnuť vďaka intenzívnemu mávaniu krídiel počas behu. Najnovší nález dokazuje prvú z hypotéz.
Štvorkrídleho dinosaura objavili na severovýchode Číny. Praoperenca radia vedci medzi dromaeosaurov, do podskupiny malých dvojnohých predátorov, čo žili asi tak pred 130 miliónmi rokov. Siou a jeho kolegovia sú presvedčení, že skorší predchodcovia vtákov a dromaeosaurov mali štyri krídla, ktorých zadný pár vymizol, keď sa schopnosť letu zdokonaľovala. (čtk)