Ďalšie izraelské voľby sú opäť o bezpečnosti a vzťahu k Palestínčanom. Sloboda výberu Izraelčanov sa tak zužuje na rozhodovanie o tom, či dajú hlas zástancovi tvrdej línie či človeku, ktorý hlása potrebu dialógu. Navyše s vedomím, že oba prístupy riešenia vzťahu s Palestínčanmi už boli použité a ani jeden z nich neviedol ani k väčšej bezpečnosti, ani k väčšiemu pocitu spokojnosti.
Izraelská voličská dilema však nie je dilemou v pravom zmysle. Volebný systém, politická tradícia a očakávania izraelskej verejnosti takmer vždy dovedú dva opačné princípy nazerania na budúcnosť štátu Izrael do jedného vládneho kabinetu. Aj keď teraz to nie je až také jednoznačné. Ostrieľaní izraelskí politickí komentátori však nevylučujú, že Likud a Strana práce sa napokon dohodnú. Jasnejšie bude zajtra.
Politickému matadorovi Šaronovi, rovnako ako novej a rýchlo hasnúcej hviezde Micnovi, súčasná bezpečnostná situácia pomohla. Problém korupcie, z ktorého sú obaja podozriví, sa odsunul na vedľajšiu koľaj. Mužom, ktorí hľadajú riešenia na to, aby na izraelských uliciach pri teroristických útokoch neumierali ľudia, sa pošmyknutia ľahšie odpúšťajú.
Napriek tomu, že Izrael je slobodnou krajinou, jeho občania začínajú byť neslobodní. Slobodu ich výberu vážne narúša terorizmus a jeho prejavy. Zužuje vnímanie reality na boj o prežitie, ponecháva pri moci často problematické sily, konzervuje nedokonalosti a brzdí pokrok.
Dnešné voľby budú len hlasovaním o tom, či s Palestínčanmi treba zaobchádzať menej či viac citlivo, a o tom kedy, ako a v akých hraniciach by mal vzniknúť palestínsky štát. Pre Izrael, ktorý by potreboval vážnu reformu a zásadnú debatu o svojej budúcnosti, to však nie je dobrá správa.
JANA MIKUŠOVÁ