„Pred časom som si na pohotovosti urobila prieskum. Akútne ošetrenie skutočne potrebovala iba desatina z ošetrených. Z tých ostatných deväťdesiat percent bola polovica nesprávne ošetrených, zvyšok boli lajdáci, ktorí sa nestarali o chrup,“ hovorí zubná lekárka Eva Baumgartnerová zo Žiliny.
Poslanci navrhujú, aby sa už od marca platilo za návštevu pohotovosti 40, 50 alebo 60 korún.
Lekári pripúšťajú, že pohotovostné služby ľudia zneužívajú. Chodia tam napríklad takí, ktorým sa nechce čakať v ambulancii v normálnych ordinačných hodinách, a dúfajú, že na pohotovosti ich ošetria skôr.
„Zo skúsenosti viem, že na pohotovosť chodia mnohí, čo tam nepatria – so zanedbanými stavmi, ktoré začnú bolieť práve cez víkend,“ hovorí zubárka Anna Huttmanová zo Sečovskej Polianky. Svojich pacientov nabáda, aby to nerobili. V pohotovostnej ambulancii vo Vranovskom okrese sa strieda 29 zubárov a je v dezolátnom stave.
O účinnosti poplatkov však lekári aj tak pochybujú. Jozef Jakuš, praktický lekár na Kysuciach, odhaduje, že zbytočných pacientov má na pohotovosti asi štvrtinu. „Po zavedení poplatku by sa mohlo stať, že neprídu aj takí, čo pomoc naozaj potrebujú, a ich stav sa skomplikuje,“ hovorí.
Na pohotovostné ambulancie ide z 50-miliardového balíka pre zdravotníctvo 300 miliónov. „Oproti tomu, čo pohotovosť dokáže zachrániť, je to smiešna suma,“ povedal Jakuš. Výrazný pokles pacientov podľa neho spôsobí, že pohotovostná ambulancia zanikne a veľké územia zostanú bez pohotovosti. „Pacienti budú volať rýchlu zdravotnícku pomoc, ktorá je oveľa drahšia. Neviem, či je toto práve to najracionálnejšie riešenie.“
Nielen poplatok, ale aj plnú platbu by však Jakuš zaviedol pre opilcov, ktorí si v noci cestou z krčmy spomenú, že ich už týždeň niečo bolí.