Ústavný právnik Ján Drgonec pred časom povedal, že boli porušované ľudské práva tým, že zákon nevymedzoval miestne príslušný súd, ktorý schvaľuje odpočúvanie.
Minister spravodlivosti a minister vnútra vypracovali analýzu súčasného stavu a v stredu rokovali s podpredsedami vlády Pálom Csákym a Ľubomírom Fogašom.
Podľa Csákyho analýza ukázala, že chýba zákon, na ktorý sa odvoláva príslušný článok ústavy o zmocnení súdu vydať súhlas na odpočúvanie.
O tomto probléme pritom vo vláde vedeli už marci minulého roka, hovorilo sa o ňom vtedy na porade ministerstva spravodlivosti, napriek tomu odpočúvanie naďalej upravovala len vyhláška tohto ministerstva.
Zo zápisnice z porady vyplýva, že v tom čase sa problém rozhodli riešiť tým, že príslušný „bude ten krajský súd, v obvode ktorého oprávnená príslušná organizačná zložka polície žiada o tento súhlas“.
Po stretnutí tento týždeň sa črtá riešenie. „Verzia, ku ktorej sme sa priklonili, počíta s novelizáciou zákona o súdoch a sudcoch,“ povedal Csáky.
Podľa neho budú pravdepodobne príslušné tri krajské súdy: v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Každý z nich pre jeden región.
Csáky potvrdil aj informácie SME, že na Slovensku neexistuje právna norma, ktorá by určovala zničiť odposluchy, ak sa nepreukáže trestná činnosť alebo sa zastaví trestné konanie. „Hovorili sme aj o tomto probléme a jeho riešení,“ dodal Csáky.
LUKÁŠ DIKO