
Medziročný rast priemyselnej produkcie
Analytik Poštovej banky Pavol Popp hodnotí pozitívne posun k produktom s vyššou pridanou hodnotou. Prvýkrát v tomto roku dosiahla medziročný nárast chemická výroba (o 0,2 percenta). Najviac až o 43,2 percenta vzrástla výroba elektrických a optických zariadení. Tradične si zachováva vysokú hodnotu aj výroba dopravných prostriedkov, ktorá v máji medziročne vzrástla o 20 percent.
Napriek tomu, že rast produkcie bol jedným z najvyšších v tomto roku, nekopíroval ho rast tržieb. Tie totiž vyjadrené v stálych cenách vzrástli o 10,9 percenta, čo je najnižší výsledok v tomto roku.
Podľa Poppa to možno vysvetliť znižovaním marží výrobcov, o čom svedčí aj veľmi mierny rast cien priemyselných výrobcov. Tie v máji vzrástli oproti aprílu len o 0,1 percenta. Cenové úpravy sú odpoveďou na klesajúci dopyt na zahraničných trhoch zapríčinený spomalením hospodárskeho rastu v EÚ. „Signalizuje to, že slovenskí výrobcovia sú flexibilní a vzhľadom na pokles dopytu dokážu siahnuť aj na svoje marže a znižovať ceny produktov,“ skonštatoval Popp.
Analytik Slávie Capitál Pavol Ondriska však varuje pred tým, že ak bude zaostávanie rastu tržieb za rastom produkcie pokračovať, mohlo by to znamenať, že podniky nedokážu predať svoju produkciu a vyrábajú na sklad. To by si mohlo vyžiadať obmedzenie novej produkcie v ďalších mesiacoch.
Júnový výsledok by už nemal byť rovnako optimistický ako ten májový. Určitý negatívny vplyv možno podľa anylitikov očakávať od posilňovania koruny voči euru počas celého júna. „Pravdepodobne dôjde k poklesu tempa pod úroveň piatich percent,“ domnieva sa Popp.
TOMÁŠ KURTANSKÝ