BRATISLAVA – Len jeden poslanec včera vystúpil v rozprave k poslaneckému návrhu zákona o masových médiách. Bol to exminister obrany Pavol Kanis, ktorý sa funkcie člena vlády vzdal po zverejnení okolností financovania jeho rozostavanej vily v Bratislave. Zákon bez väčších problémov postúpil do druhého čítania.
Kanis hneď v úvode vystúpenia citoval článok ústavy, ktorý hovorí, že každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena. Podľa neho by tieto práva mali byť uplatnené aj v navrhovanom zákone.
Za veľmi závažnú otázku Kanis považuje ustanovenie, že hodnoverným zdrojom môže byť aj rozhlasové alebo televízne vysielanie. „Ak je raz odvysielané v televízii alebo v rozhlase niečo, čo nie je pravdivé, všetci ostatní, čo to používajú, sú takpovediac zakrytí týmto odvysielaním a zákon predpokladá, že sa to má riešiť súdom. Definíciu hodnoverného zdroja treba prepracovať,“ tvrdil Kanis. Pokračoval, že z vlastnej skúsenosti vie, ako sa na hodnoverné zdroje odvolávali „niektorí, ktorí šírili klamstvá, nedávali opravy a nebola žiadna šanca zasiahnuť do verejnej mienky, čo je pravda“.
Poslanec SDK P. Ošváth vo faktickej poznámke povedal, že by sa nemali opakovať také prípady, keď sa vytvárali mediálne kampane proti niektorým osobám. „Keď si položíme otázku, či je politik menejcenným občanom ako radový občan, tak naozaj môžem o tom pochybovať,“ povedal Ošváth. Poslankyňa HZDS I. Belohorská uviedla, že so všetkým, čo Kanis povedal, súhlasí. „My, členovia HZDS, tu prítomní poslanci, veľmi dobre vieme, čo je to mediálna štvanica,“ dodala Belohorská.
Zákon predložili do parlamentu koaliční poslanci spolu s opozičnými poslancami HZDS Pavlom Števčekom a Dušanom Jarjabkom. Vypracovaný bol v spolupráci so Slovenským syndikátom novinárom.
Parlament včera posunul do druhého čítania návrh novely zákona o dani z dedičstva, z darovania a z prevodu a prechodu nehnuteľností. Navrhuje zrušiť dedičskú daň. IGOR STUPŇAN