Index má podľa agentúry v zjednodušenej forme vyjadrovať vývoj ekonomickej situácie obyvateľstva, ktoré sa ťažšie orientuje v hlavných makroekonomických indikátoroch, akými sú hrubý domáci produkt, platobná bilancia či reálne úrokové sadzby.
Bázu indexu ESO tvorí šesť čiastkových indexov, ktoré sledujú vývoj zamestnanosti, príjmov obyvateľstva, jeho výdavkov, vývoj vkladov a zohľadňuje aj kúpnu silu koruny oproti vybraným zahraničným menám.
Najvýraznejší medzimesačný prírastok zaznamenal v máji index nezamestnanosti, ktorý je konštruovaný tak, že pri poklese miery nezamestnanosti jeho hodnota rastie. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom stúpol o pol percentuálneho bodu, na ročnej báze dosiahol jeho prírastok 2,4 percenta.
Nepatrný, len 0,1-percentný prírastok vykázal aj index výdavkov a reálnych vkladov. „Zdá sa, že maloobchodné tržby opäť nastúpili na dráhu rastu. Naznačujú to aj silné predaje automobilov v posledných mesiacoch,“ tvrdí ekonóm Slovenskej ratingovej agentúra Ľudovít Ódor.
Výdavky pritom rástli v mesiaci, keď podľa agentúry ostali príjmy obyvateľstva na nezmenenej úrovni. „V poslednom období možno pozorovať zlepšenie v niektorých odvetviach, akým je priemysel alebo veľkoobchod, ale v ďalších sektoroch naďalej pretrváva pokles,“ vysvetlil Ódor.
Po niekoľkomesačnom raste, ktorý index ESO vykazoval už od augusta minulého roku, jeho dynamika poklesla na nulu. Očakávať výraznejšie zvýšenie ekonomickej sily občana je však podľa agentúry nereálne. „Rast reálnych miezd nie je podľa očakávaní zatiaľ výrazný, za celý rok odhadujeme ich zvýšenie o jedno percento. Dynamika maloobchodných tržieb sa kolíše okolo nuly a ani v oblasti zamestnanosti nie sme svedkami podstatného zlepšenia. Napriek tomu očakávame do konca tohto roku rast ekonomickej sily. Prekonanie úrovne 98,5 bodu však v tomto roku nepredpokladáme,“ dodal Ódor.
MICHAL NALEVANKO