
Protestantskí tínedžeri pri vatrách.
FOTO - REUTERS
Problémy sa začali po tom, čo policajtov napadli zápalnou bombou. Oni odpovedali vodnými delami a gumenými nábojmi. Incident sa odohral pri jednej z mnohých obradných vatier, ktoré lojalisti zapálili na oslavu víťazstva protestantského kráľa Williama Oranžského nad katolíckym kráľom v júli 1690. V stredu večer vypálili maskovaní protestantskí ozbrojenci strely do vzduchu pri rôznych vatrách v lojalistickej oblasti Shankhill v západnom Belfaste.
Dvanásty júl je najdôležitejším dňom lojalistického kalendára. Tisícky príslušníkov Rádu oranžistov vtedy pochodujú na rôznych miestach v severnom Írsku. Včera sezóna pochodov vyvrcholila.
Tohtoročné pochody sa konajú v období zvýšeného politického napätia. V stredu odložili rozhovory zamerané na vyriešenie krízy v írskom mierovom procese bez toho, aby sa dosiahla dohoda. Debaty vo vidieckom hoteli uprostred Anglicka, ktorých hostiteľmi boli britský a írsky premiér, by sa mali obnoviť dnes.
Vodca protestantskej Ulsterskej unionistickej strany David Trimble odstúpil z postu premiéra prvého júla na protest proti kroku Írskej republikánskej armády (IRA), ktorá dovtedy neodovzdala ani nezničila zbrane. Ak premiéra nenahradia do šiestich týždňov po rezignácii, britská vláda musí buď pozastaviť pôsobenie designovanej vlády v Belfaste, alebo vypísať nové miestne voľby na jeseň.
Nebezpečenstvo teraz spočíva v tom, že ak politici nedosiahnu dohodu pri rozhovoroch v Anglicku, iniciatíva sa vráti do rúk mužov v maskách.
PRE SME - ROBIN SHEERAN