ktorí predstavia svoje diela na spoločnej výstave.
Súťaž TONAL (mladý slovenský výtvarník roka) bola založená v roku 1996 nadáciou The Foundation for a Civil Society, New York (FCS), v spolupráci s Contemporary Art Agency-international (C.ART.A.). Cena TONAL sa každoročne udeľuje mladému slovenskému výtvarníkovi do 35 rokov za pozoruhodný umelecký výkon a prínos v oblasti výtvarného umenia. Obchodná Cena Jidřicha Chalupeckého je udeľovaná Asociáciou J. Chalupeckého v Čechách od roku 1990.
Nové spojenie / New Connection predstaví svetu súčasné výtvarné umenie, reprezentované 20 výtvarníkmi (10 Slovákmi a 10 Čechmi) postupne na troch výstavách.
Projekt sa začne otvorením prvej spoločnej výstavy 1. februára 2001 v Courtyard Gallery vo World Financial Center v New Yorku, kde potrvá do začiatku marca.
V máji a júni 2001 sa výstava predstaví slovenskému divákovi v priestoroch Mirbachovcho paláca v Bratislave. Na jeseň roku 2001 bude výstava prevezená do Veletržního paláca v Prahe. Projekt podporujú Martin Bútora, veľvyslanec SR v USA, a Alexander Vondra, veľvyslanec ČR v USA.
VYSTAVUJÚCI AUTORMI SÚ:
Víťazi ceny TONAL: Patrik Kovačovský (1996), Anton Čierny (1997), Ilona Németh (1998), Emoke Vargová (1999), Vanesa Hardi (2000).
Finalisti ceny TONAL sú Peter Ondrušek, Dušan Zahoranský, Marek Kvetán, Robo Kočan, Dorota Sadovská.
Víťazi ceny Jidřicha Chalupeckého: Vladimir Kokolia (1990), František Skála (1991), Michal Nesázal (1992), Martin Mainer (1993), Michal Gabriel (1994), Petr Nikl (1995), Kateřina Vincourová (1996), Jiří Příhoda (1997), Jiří Černický (1998), Lukáš Rittstein (1999).
Po zostavení medzinárodnej komisie pre cenu mladého výtvarníka roka TONAL na Slovensku nasledovalo popri snahe budovať jej medzinárodnú prestíž aj prirodzené rozvíjanie spolupráce s usporiadateľmi Ceny J. Chalupeckého v Českej republike s cieľom usporiadať spoločnú výstavu držiteľov oboch cien.
Od myšlienky uskutočniť spoločnú výstavu neuplynulo veľa času a s radosťou konštatujem, že sa nám ju vďaka podpore Trust for Mutual Understanding, dobrej spolupráci s Asociáciou J. Chalupeckého a The Foundation for a Civil Society podarilo úspešne zrealizovať.
Výstavu sme nazvali Nové spojenie. Tento názov vystihuje pôvodný zámer, ktorým bolo rozvíjanie nových, širších aspektov spojenia prostredníctvom výtvarného umenia.
Výstava je výberom z diel, ktoré boli v rámci súťaže ohodnotené ako prínos v oblasti výtvarného umenia v danom roku. Predstavuje osobnosti mladej a najmladšej výtvarnej generácie dvoch krajín, ktoré boli dlhý čas jednou krajinou. Väčšina autorov je „porevolučných“ a mnohí z nich študovali na prelome 90. rokov alebo v ich priebehu. Výber z výtvarných diel 20 autorov je zameraný na ich súčasnú tvorbu a je veľmi dobrou ukážkou smerovania najnovších výtvarných tendencií na Slovensku a v Českej republike. Táto prezentácia je spojením zaujímavo rozdielnych prístupov a prvou aktivitou takéhoto rozsahu v rámci výtvarného umenia od rozdelenia Československa. Je prvou spoločnou prezentáciou mladej výtvarnej generácie dnes už dvoch krajín a má svoju premiéru v krajine tretej.
„Nové spojenie“ je príkladom porozumenia, dobrej spolupráce a potvrdením často opakovaného: umenie nepozná hranice. Nie len medzi Slovenskom a Českom.
Žiadne.
ĽUBOMÍRA SLUŠNÁ
Jiří ČERNICKÝ
V posledních letech se zabývám vizualitou průmyslového designu ve vztahu k něčemu, co bych mohl charakterizovat jako „notorické lidství“. Na jedné straně je tu průmysl, působící na masu zákazníků univerzální, dokonalou a neosobní vizualitou, a na druhé straně - senzibilní individuum se svými individuálními problémy a radostmi, velmi promyšleně ovládané komerčním designem. V této souvislosti je pro mne velmi zajímavé vymýšlet nový typ hybridního designu (sociálního, politického, existenciálního…). Rád bych dostal pod jeho dokonale mrtvý a svůdný povrch to, co je typické pro existenci živé bytosti - např. emoce (smutek, radost, strach…), smrt, nemoc atd. Snažím se zavirovat průmyslový design krásou lidské ubohosti
a nedokonalosti.