
V hlavnom meste Kene Nairobi predávajú kondómy na uliciach.
FOTO - REUTERS
V stredu prezident oznámil, že vláda v najbližšom čase do krajiny dovezie 300 miliónov kondómov. Rozhneval si tak predstaviteľov cirkví. „Ako prezident sa hanbím, že vynaložím toľké milióny na nákup takých vecí,“ upokojoval Moi.
Včera pritvrdil, nepobúril ale cirkev: Keňania by mali zabudnúť na sex, aj keď iba na dva roky. To je podľa neho najlepší spôsob, ako zastaviť šírenie epidémie.
Odborníci predpokladajú, že v Keni zomrie na AIDS denne 700 ľudí. Z 30 miliónov Keňanov je nakazených vírusom HIV najmenej 2,2 milióna.
Keňa sa musí nejakým spôsobom brániť. Podľa cirkvi ale určite nie prezervatívmi. „Dovozom takého množstva kondómov vláda naznačuje, že schvaľuje promiskuitu,“ vyhlásila katolícka organizácia Kenská episkopálna konferencia. Predstavitelia ďalších cirkví sa zhodujú, že vláda „pácha samovraždu“.
Náboženské organizácie sa zhodujú: nie prezervatívy, ale abstinencia. Moi sa ale pravdepodobne nevie rozhodnúť.
Podľa náhodných rozhovorov v uliciach Nairobi sú však rozhodnutí samotní Keňania. Jedni myšlienke vzdať sa na čas sexu nadšene tlieskajú. Iní jednoznačne tvrdia, že milovať sa neprestanú a o kondóme nechcú ani počuť. „Je to ako keby ste jedli čokoládu aj s obalom. To jednoducho nemôžete,“ hovorí taxikár James Karijoki. „Sex proste musíte mať. Tí, čo zomrú, zomrú a ten, kto AIDS nedostane, sa môže tešiť.“
Po pomalšom štarte sa kenská vláda konečne prebúdza a chce zastaviť hrozbu AIDS. Minulý mesiac sa Keňa stala len druhou africkou krajinou, kde parlament schválil zákon umožňujúci nákup lacných liekov proti chorobe. Moi súčasne vyzval poslancov, aby prijali zákon, ktorý by umožnil odsúdiť na trest smrti ľudí, ktorí vedome AIDS roznášajú. (reuters, kos)